• $8,2425
  • €10,0466
  • 485.678
  • 1441.33
13 Kasım 2015 Cuma

Erdoğan, Soros’a randevu vermedi

Nelere kadirsin 49.5! Millet aldı mı sazı eline, böyle boyun eğdiriyor herkese! Önce mektuplarla devletin başındaki insana meydan okuyanlar, 1 Kasım ertesi ‘gelin kucaklaşalım’ dizeleri döktürdüler. Türkiye’yi Suriye’ye çevirmek isteyenler de bugünlerde diz çökmüş durumda.

Kim mi bunlar?

“Gezi olaylarında hukuki ve tıbbi destek verdik” itirafında bulunan George Soros bu isimlerin başında geliyor. 1 Kasım’da ortaya çıkan 49.5’i gören Soros, soluğu hemen Türkiye’de aldı. Bakmayın siz gazetelere röportajlar verdiğine, Türkiye’ye gelme amacı çok farklıydı.

1 Kasım sonrası dengeler tamamen değiştiği için kokuyu alan Soros, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek istedi. Yüksek ihtimalle, daha önce kurduğu ittifaklar nedeniyle özür dileyecek, yeni durum için konumlanmaya çalışacaktı. Ancak, istediği olmadı. Erdoğan, Soros’a randevu vermedi.
Büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Soros’la görüşen var mıdır bilemiyorum ancak muhalefet partilerinin kendisiyle görüşüp görüşmediğini de merak etmiyor değilim.

60 madde cepte, unutulmasın

Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin seçim sonuçlarını açıklamasının ardından yeni kabinenin kuruluşu için düğmeye basılacak. Bu dönem, yeni kurulacak hükümet başta olmak üzere, Meclis içindeki bütün siyasi partilerin en önemli sınavı ‘yeni anayasa’ olacak. Milletin, ekonomik vaatlerle birlikte öncelikli beklentileri içinde darbe izleri taşıyan anayasadan kurtulmak.

Hızlı hareket etmek bu noktada çok önemli. 4 yıl öyle çok uzun bir süre sayılmaz. Hükümet, muhalefet partileriyle görüştükten sonra, bir an önce Anayasa Komisyonu teşkil edilerek, kollar sıvanmalı. Tabii bu arada, siyasi partilerin elinde çok ciddi bir avantaj mevcut. Öyle veya böyle, uzun tartışmalar sonucunda üzerinde konsensüs sağladıkları 60 madde var. Yeni anayasa yolunda atılmış büyük bir adım bu.

Öncelikle ‘bu maddeler cepte’ düşüncesiyle hareket edip kalınan yerden devam edilmeli. Bunun tam tersi, bu maddelere de yeniden bakalım denirse, inanın bu 4 yıl da yetmez yeni anayasa için.

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor