• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
6 Ekim 2014 Pazartesi

Diren Haşim Kılıç!

Herkesin gözü, aklı fikri 12 Ekim’de yapılacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinde. Bugün bile yapısı, imza attığı işlemler tartışma konusu olan ve tamamen ‘paralel örgüt’ün eline geçme tehlikesi olan HSYK’ya odaklanmışken başka bir yargı kurumunu çok fazla tartışmıyoruz.
Anayasa Mahkemesi’nden bahsediyorum.
Yüksek Mahkeme geçtiğimiz hafta içinde çok tartışılır iptal kararlarına imza attı.
Önce bu kararları hatırlayalım!
Anayasa Mahkemesi, hükümetin torba yasayla, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) verilen ‘Milli güvenlik’, ‘kamu düzeninin korunması’ ve ‘suç işlenmesinin önlenmesi’ gibi nedenlerle ve ‘gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde’ bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini iptal etti.
Mahkeme aynı gün, görevden alınan Daire Başkanı ve üzerindeki kadrolar ile Emniyet personeli hakkında ‘göreve iade kararlarının 2 yıl içinde uygulanabileceği’ hükmüyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar, özellikle 17 ve 25 Aralık sivil darbe girişiminin ardından görevden almaları yakından ilgilendiriyor. Eski düzenleme, mahkemelerin vereceği göreve iade kararlarının en geç bir ay içinde uygulanması öngörüyor. Böylece ‘paralel örgüt’ unsurları rahat bir nefes almış oldu.
Anayasa Mahkemesi’nin bu tartışmalı kararları eleştirilirken, 1 gün sonra mahkemenin başkanı Haşim Kılıç’tan bomba açıklamalar geldi. Kılıç, “Beni endişelendiren konu, Türkiye’de giderek artan kin ve nefret söylemi. Bu iklimin oluşmasında siyaset kurumlarının sorumluluğu var. Bu ortamda oluşan korku iklimi gazetecileri de etkiliyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda mücadele gerekir. Gazeteciler de direnmeli. Pes etmemeleri gerekir” dedi.
Kısacası Kılıç, ‘direnin’ çağrısı yaptı.
Mahkemenin aldığı kararlar ve başkanının yaptığı açıklamalar yanyana konulduğunda yargının en tepesinde de çok ilginç gelişmeler yaşandığını görmek çok çor olmasa gerek!
Peki, kimi çevrelere göre ‘dik bir duruş’ sergilediği iddia edilen Anayasa Mahkemesi, iptal kararlarını verdiği gün, kendi iç bünyesinde nasıl kararlara imza attı?

AYM’NİN ÇİFTE STANDARTI

Bu soruya ben cevap vereyim!
Devlet kadrolarındaki personelin göreve iadesi ile ilgili hükümet kararını iptal eden Anayasa Mahkemesi, aynı gün 4 raportörün görevine son verdi. Bu 4 ismin, Yüksek Mahkeme’de yaşananları ve ‘paralel örgüt’le ilgili bağlantıları açıklayanlar olması da çok ilginç değil mi?
Nasıl böyle bir karar alıyor? Çünkü dokunulmaz!
Son söz!
Bugün yargı sistemi tartışılırken, sadece HSYK değil en tepeden başlanması şart oldu.

<p>Milli Savunma Bakanlığı, son iki ayda yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı 10'u büy

2021'de 1595 terörist öldürüldü

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi