• $16,7442
  • €17,5121
  • 965.401
  • 2441.63
15 Temmuz 2015 Çarşamba

Dershane kararında yüzde 41’in etkisi olabilir mi?

Neresinden bakarsanız bakın, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili aldığı karar, çok derin mesajlar içeriyor. Kimse bana ‘yargı, siyasi hesaplaşmalardan etkilenerek karar vermez’ gibi beylik laflar etmesin.

Bu dershaneler, hepsi aynı kategoride değil elbette, ‘paralel örgüt’ün finans kaynağı değil miydi? Hükümetin dershanelerle ilgili tasarrufunun ardından, ‘paralel örgüt’ unsurları tüm güçleriyle sivil darbe girişimine kalkışmadı mı? Pensilvanya’daki zat, dershanelerle ilgili dönüşüm kararı sonrası Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili beddua seansları düzenlemedi mi?
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bu nedenle Yüksek Mahkeme’nin dershanelerin kapatılması kararını iptal etmesi çok derin anlamlar ifade ediyor.
Sadece bu mu?
Sizin ne hakkınız var eğitim sistemini böyle bir kaosa sürüklemeye? Böyle bir soruyu sormak, milyonlarca veli ve öğrenci kadar, bizlerin de en doğal hakkı.
Bir de sormazlar mı, bundan 1 yıl önce yürütmeyi durdurma talebini neden reddettiniz? Eğitim sistemini temelden sarsacak böyle bir kararı nasıl verirsiniz?

ONLAR NEDEN DÖNÜŞMEDİ DERSiNiZ?

Yaklaşık 1.5 yıl öncesinde yaşananları hatırlamakta fayda var; CHP, dershanelerin dönüştürülmesini düzenleyen kanunun iptali ve yürürlüğün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme, yürütmenin durdurulması talebini reddetti.
Aynı mahkeme bugün zıt, çok farklı bir hüküm kurarak, dershanelerin kapatılması kararını iptal ediyor.
Durum böyle olunca insanın aklına neler gelmiyor ki!
Anayasa Mahkemesi’nin aldığı her iki kararda da, yani 1 yıl önce aldığı yürütmenin durdurulmasını ret ve önceki gün aldığı kapatılma kararının iptal edilmesinin, 7 Haziran öncesi ve sonrası oluşan tabloyla bir ilgisi var mı?
Aradan geçen onca zamana ve süre eylülde sona erecek olmasına rağmen, Pensilvanya destekli hiçbir dershanenin dönüşüm başvurusu yapmamış olması bir tesadüf mü? Bugüne kadar sadece bu yapının dışında kalan Final, Kavram gibi dershaneler dönüşümü gerçekleştirirken, bunların sinsice perde arkasında, bu kararı beklercesine mevzilenmeleri midenizi bulandırmıyor mu?

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

38 yılda köyün çehresini değiştirdi! Ömrünü ağaçlara adadı

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi