• $8,5318
  • €10,0998
  • 493.72
  • 1431.78
21 Ocak 2015 Çarşamba

Cizre olaylarında Alman parmağı

Kirli ittifak bir süredir Cizre’de çok tehlikeli bir oyun oynuyor. PKK içindeki çözüm sürecine karşı olan yapı ile ‘paralel örgüt’ün hazırladığı senaryo o kadar tehlikeli ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Bakanlar Kurulu’nun dahi birinci gündem maddesiydi. Erdoğan, gerek MİT’ten gerekse askerden bu konuda çok detaylı brifing aldı.
PKK’nın gençlik yapılanması olarak karşımıza çıkan YDG-H’yi anlamak mümkün. Yıllarca akan kandan beslenen terör örgütünün ‘çözüm süreci’nde sona gelinmesinden rahatsız olmasını anlatabilirsiniz.
Peki ya içinizdekiler?
Bölgeye, iç güvenliği sağlamak için gönderilen güvenlik kuvvetlerine ne demeli? Devletin zırhlı araçlarından göstericilerin üzerine torpil atan hainleri neyle açıklarsınız? 17-25 Aralık darbe girişimlerinin hemen ardından her platformda söylüyorum; “paralel örgüt, bugüne kadar karşı karşıya kalınan bütün ihanet şebekelerinden daha tehlikeli.” Bölgeyi karıştırmak, ‘yüzyılın projesi’ olduğuna inandığım ‘çözüm süreci’ne son vermek için her türlü ihaneti mübah sayıyorlar. Son olarak da Cizre’yi merkez üs olarak seçtiler, burayı kurtarılmış bölge ilan etmek istiyorlar. Son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, ‘paralel örgüt’ unsurlarının Cizre’deki istihbarat raporlarını gizlediğini açıklaması, sorunun boyutunu açıkça ortaya koydu.

KİRLİ İTTİFAK

Cizre’de oynanan oyun, kurulan kirli ittifak sedece bunlarla da sınırlı değil. Bugün bu köşede, devletin istihbarat raporlarına yansıyan ve bölgedeki provokasyonlarda dış güçlerin etkisini ortaya koyan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Çözüm sürecine karşı olan derin PKK’nın baronları YDG-H’nin yapılanmasını burada oluşturdu. Kendilerinden olan bazı PKK’lıları buradaki evlere yerleştirdi. Peki bu gücü nereden alıyorlar? Alman istihbaratı bu bölgede eylemleri organize ediyor. Buradaki bazı isimleri, örgütün Almanya’da üst düzey isimleriyle görüştürerek talimatları almasını sağlıyorlar. Çünkü son 5 yıldır Alman istihbaratı PKK’yı kontrol etmek istiyor”
Halkın sürece desteği, İmralı’dan gelen kararlı açıklamalar, bölgedeki hakimiyetini kaybetmek istemeyen dış güçlerin belli ki hiç ama hiç işine gelmiyor. PKK’nın, Mart ayı içerisinde silahları bırakmak için önemli bir adım atmaya hazırlandığı bilgisini alan bu dış güçlerin nihai hedefi ‘çözüm süreci’nin başarıya ulaşmaması.

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı