• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
31 Mart 2015 Salı

CHP’de yeni çatı Kemal Derviş

7 Haziran seçimleri yaklaşırken ana muhalefet partisi CHP’de yeni arayışlar başladı. 30 Mart seçimleri öncesi MHP’li kimliğiyle tanınan Mansur Yavaş’a, 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı yarışında da muhafazakar yapısıyla bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’na sarıldılar. Kendi içlerinden, tabanlarına hitap edebilecek isim bulamadılar. Son çırpınışlarında tutundukları isimlerin hiçbirinden verim alamadılar. Gerek Mansur Yavaş, gerekse Ekmeleddin İhsanoğlu; ağızları yanmış olacak ki, önümüzdeki seçimler öncesi CHP ve MHP’nin adaylık tekliflerini geri çevirdi.

Yani, oluşturulmaya çalışılan çatı çöktü!
Günümüze geldiğimizde ise CHP bu kez Türkiye’nin krizlerle anıldığı günlerde başaktör olan Kemal Derviş’e sığınmaya çalışıyor. Milletvekilliği adaylığını kabul etmeyen Derviş’e ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı teklif edildi.
Dönemin ithal bakanından medet uman CHP, geçmişte yaşananları unutmuş gözüküyor.
Neler mi unutuldu, gelin beraber hatırlayalım:

Ecevit’in en büyük hayal kırıklığı

- Kemal Derviş, 19 Şubat 2001’deki kriz sonrasında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından ‘ekonomiyi kurtarmak’ için çağrıldı ve 3 Mart 2001’de ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı'na dışarıdan atandı. Atanmasının ardından özellikle koalisyon ortaklarından MHP lideri Devlet Bahçeli ile gerginlikler yaşadı. Ecevit tarafından kabineye alınan Derviş, Ecevit’in teklifine rağmen DSP’ye girmedi. Ecevit’in hastalanmasından sonra Derviş’in adı önce DSP liderliği için geçti. Ancak Ecevit’in hastalandığı dönemde İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte yeni parti kurma çalışmalarında yer aldı. Ecevit sonraki dönemde anlatımlarında “Hayatımdaki en büyük pişmanlık Derviş'tir” diyerek, kendisine olan güvensizliğini ve hayal kırıklığını dile getirdi.

İsmail Cem: Derviş sözünde durmadı

- Özkan ve Cem’le birlikte hareket ederek 21 Temmuz’da Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. Herkes Derviş’in istifa edip YTP’ye katılmasını bekliyordu. Özkan ve Cem, Derviş’in YTP’ye katılacağından emindiler. Hatta ortaya atılan spekülasyonlar üzerine Hüsamettin Özkan, 22 Temmuz 2002’de verdiği bir demeçte; "Kimse sayın Derviş için hayal kurmasın. Birlikte yola çıktık. Nikahı kıydık" diyecek kadar kesin konuşuyordu. Ancak bu dönemde 12 günlüğüne ortadan kaybolup ABD’ye giden Derviş, 15 Ağustos’ta YTP değil, CHP’ye katılacağını açıklayarak herkesi şoke etti. Derviş’in bu kararının ardından şu iddialar ortaya atıldı: “Derviş o dönem bazı araştırmacılardan YTP’nin barajı geçemeyeceği şeklinde bilgi alınca CHP’yi tercih etti. İkinci iddia ise, CHP’ye geçmeden önce Amerika’da CHP’ye geçmesi için baskı yapıldı”.
Ertesi gün yazılı açıklama yapan YTP Genel Başkanı İsmail Cem, “Siyasette en önemli unsur güven ve sözdür. Sözünde durmayan ve duramayanların Türkiye’ye verecekleri her söz ve Türkiye’ye söyleyecekleri her şey boştur” diyerek, Derviş’e sert göndermelerde bulundu.

Hüsamettin Özkan: Derviş isminde hata yaptık

- Hüsamettin Özkan da, 27 Ekim 2002’de katıldığı bir televizyon programında Derviş'in sözüne güvenerek YTP’yi kurduklarını belirterek şunları söylüyor: "Ben söze çok güvenen insanım. Sayın Derviş'in verdiği sözün arkasında duracağına inanıyordum. Birlikte hareket edeceğiz diyerek açıklamalar yapmıştım. Ben davetli gitmiştim. Görüşmede sözleştik ve birlikte yola çıktık. Daha sonra Derviş birlikte hareket edeceğini söylemekle hata yaptığını söyledi. Ben şunu beklerdim. Bu hatayı 1.5 ay sürdürerek değil, hatayı gördüğü an hatadan dönecekti, geri dönüyorum demeliydi”.

Son çalımı da Baykal’a attı

Derviş, 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP lideri Deniz Baykal’ın A Takımı’nda yer aldı. İstanbul milletvekili seçildikten sonra CHP’de ‘ikinci adam’ rolü üstlendi ve genel başkan yardımcılığına getirildi. Baykal tarafından partiye alınan ve genel başkan yardımcılığına getirilen Derviş, bu kez CHP’nin parti politikalarını eleştirdi. CHP’nin 29 Ocak 2005’teki olağanüstü kurultayında Baykal’a karşı Zülfü Livaneli’yi destekledi ve kaybetti. Bunun üzerine 9 Mayıs 2005’te CHP’den ve vekillikten ayrıldı.
Dönemin CHP lideri Deniz Baykal grup toplantısında, parti yönetiminden istifa eden Derviş’i eleştirdi ve “Bizden DNA'mızı, kromozomlarımızı değiştirmemizi istiyorlar. Kimse bunu beklemesin" diye konuştu.
Yorum sizin!

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi