• $13,4245
  • €15,1822
  • 790.166
  • 2014.21
11 Mart 2016 Cuma

Bunlar Gülen’i de tutuksuz yargılar!

Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar’la ilgili verdiği karar ve açıkladığı gerekçe daha çok su götürür. Gerekçeyi baştan sona okudum, vardığım sonuç; tam bir ‘hukuk garabeti’.

Ortada MİT TIR’ları operasyonuyla ilgili bir ‘casusluk ve vatana ihanet’ suçlaması var, bununla ilgili bir çok asker ve avukat şu anda tutuklu. Bütün bunlara rağmen Anayasa Mahkemesi, delil bulamıyor! Yüksek Mahkeme, burada delil bulamıyorsa, ben de kararda ‘kasıt’ ararım. Hatta her ne kadar ‘benim kararım tartışılamaz’ desen bile dibine kadar tartışırım.
Delil mi arıyorsun?
Can Dündar’ın, tahliye olduktan sonra yaptığı açıklamalar bile ‘delil’ niteliğinde.
Başta dediğim gibi, bu karar daha çok tartışılır.
Ben, Anayasa Mahkemesi bu kararı verdiği günlerde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Teftiş Kurulu’nun bir raporuna dikkat çekmek istiyorum. HSYK Başkanvekili, bu rapor doğrultusunda diyor ki; “5 bine yakın hakim ve savcının paralel örgütün yargı ayağına yakın veya içinde olduğunu tespit ettik”.
‘Herkese bir gün lazım olacak’ yargıdaki rakama bakar mısınız?
Hepi topu zaten 12 bin 47 hakim ve savcı var. Bunların neredeyse yarısı bir terör örgütüne yakın veya içinde.
Tablo böyle olunca, Can Dündar’la ilgili böyle bir karar alınmasına hiç şaşırmıyorum.
Hatta daha da ileri giderek şunu söylüyorum; yarın öbür gün Pensilvanya’daki örgüt lideri Türkiye’ye teslim edilir ve yargılanmaya başlarsa aynı durumu yaşamayacağımızın garantisi yok.
Yani önce tutuklanarak yargılanmaya başlayan Pensilvanya’daki zat, Allah muhafaza Anayasa Mahkemesi’ne başvurursa, Yüksek Mahkeme’yi sıkı tutmak şart.
Delil bulamayabilir, iddianameyi okumayabilir, gizlilik kararını görmezden gelebilir, hatta daha da ileri giderek durumu ‘ifade ve düşünce özgürlüğüne’ sokabilir.

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında