• $17,9512
  • €18,2859
  • 1026.81
  • 2857.18
14 Mayıs 2014 Çarşamba

Bedelli askerliğe büyük talep var

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Zaman zaman gündeme gelir, hatta getirilir!
Öyle bir toplumsal talep vardır ki siyasiler bunu görmezlikten gelemez, kayıtsız kalamazlar.
Bugünlerde yine gündemde.
Bedelli askerlikten bahsediyorum.
Sık sık Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a sorulan bedelli askerlikle ilgili şu ana kadarki cevap hep olumsuz oldu.
Bu cevabın haklı tarafları da var tabii ki.
Birincisi, Genelkurmay Başkanlığı’nın bu konudaki görüşü. Bir diğeri de Bakan Yılmaz’ın açıkladığı gibi, kimilerinin bu durumu kötüye kullanması. Örneğin Yılmaz; birçok doktorun bedelli askerliğin getirileceğini düşünerek askerlik görevini ötelemeye çalıştığını söyledi.
Ancak, bütün bu nedenler toplumsal talebe kulak tıkamayı gerektirmez.
Son dönemde bu konuda aldığım mailin, sosyal medyadaki mesajların sayısını tarif etmem imkansız.
Birçok genç bedelli askerlik bekliyor.

İKİ SEÇİM ARASI KARAR

Ben de bu talebe kayıtsız kalamadım ve birkaç hükümet yetkilisiyle konuştum. Hükümetin önünde, kişisel görüşü de olsa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un hazırladığı bir öneri var. Öneri; 25 yaş ve 15 bin lirayı içeriyor. Bu durumda bedelli askerlikten en az 400 bin kişi yararlanabiliyor.
Bu çok ciddi bir rakam.
Yaptığım görüşmelerden aldığım izlenim; şu anda Genelkurmay’ın da görüşü doğrultusunda bedelli askerliğin gündeme gelmeyeceği yolunda.
Ancak, şimdilik!
10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 2015 genel seçimlerine kadar bu konunun sonuca ulaşacağını düşünüyorum.
Merak eden arkadaşlara duyurulur!

Yatay geçiş hakkı bekleniyor

17 Aralık operasyonunun ardından özellikle dershane tartışmalarıyla başlayan, daha sonra Gülen cemaatine ait okullara sıçrayan tartışmaların ardından gündeme birçok konu gelmişti. Hatta Başbakan Erdoğan mitinglerde, çocukların bu dershane ve okullardan alınıp devlet okullarına verilmesi gerektiğini açıklamıştı.
Bu geçişlerin üniversite düzeyinde olabileceği konusunu da sık sık irdelemiş, Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) çağrıda bulunmuştuk.
Birçok aile YÖK’ün bu konuda atacağı adımı merakla bekliyor. Bu konuda gönderilen maillerden birini paylaşmak istiyorum:
“Yatay geçiş hakkında yazdığınız yazı yüzlerce öğrencinin yüreğine su serpti. Bu kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konu. Konu hakkındaki gelişmeleri de sizden öğrenmek istiyoruz. Özellikle tıp ve hukuk fakültesinde okuyan öğrencilerin devlet üniversitelerine puanlarının yetmediğini ve yatay geçiş taban notu olan 3.00 puanı bu tip bölümlerde yapmanın çok zor olduğunu, cemaate ait olmayan vakıf üniversitelerinin burslu öğrenci almadığını belirtmek istiyorum. Yani cemaatin üniversitelerinde yüzlerce öğrenci mahsur kalmış durumda. Aileler zor durumda kalıyor, çocuklarını kurtarmak için burslarından feragat edip diğer vakıf üniversitelerine geçiş yapmaya çalışıyor.”

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü