• $17,8879
  • €18,3063
  • 1033.17
  • 2785.16
12 Şubat 2015 Perşembe

Barışın önünü yine kapattılar

Erdoğan: Biz isterdik ki gelsinler, 24 Nisan’da Çanakkale’de bulunsunlar, o atmosferi teneffüs etsinler. Ama nezaket kurallarını çiğneyerek diyaloğun önünü kapattılar.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törenler için dünya liderlerine gönderdiği davete Ermenistan tarafından verilen yanıta ilişkin, “Biz isterdik ki gelsinler, 24 Nisan’da Çanakkale’de bulunsunlar, o atmosferi teneffüs etsinler, bizim oradaki yüz binlerce şehidimizin arasında yaşananları anlamaya çalışsınlar. Ama bunu yapmadılar. Nezaket kurallarını çiğneyen açıklamalarla, bir kez daha barışın, diyaloğun önünü kapattılar” dedi.

ELİMİZ HEP HAVADA KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya ziyaretinin son gününde Bogoto Externado Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nce düzenlenen “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada şöyle dedi: “İlişkileri düzeltmenin, yeni bir sayfa açmanın gayreti içinde olduk. Ne yazık ki, Ermeni diasporasının da etkisiyle bizim elimiz her seferinde havada kaldı.

SİYASET ALANINDAN ÇIKSIN

Gelin, bu meseleyi siyasetin alanından çıkaralım, bilime ve bilim insanlarına havale edelim. Biz, 1915 olayları konusunda da barış ve diyalog çabalarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Biz algı operasyonlarıyla uluslararası siyaseti çirkinleştirerek değil tarih biliminin ışığında bu meseleyi ele almaya devam edeceğiz.”

Bombalar yağdırarak barış getiremezsiniz

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Ortadoğu'da yaşananlara değindiği konuşmasında Türkiye’de toplam 2 milyon sığınmacının bulunduğunu hatırlatarak, Avrupa’yı şu sözlerle eleştirdi: “Bütün Avrupa ne kadar Suriyeli göçmeni kabul etmiş bunu biliyor musunuz? 130 bin. Şimdi mesele burada. Uçaklarla bombalamak suretiyle barış getiremezsiniz. Yapacağınız iş şudur; önce bu diktatörleri işin başından alıp, oralara sandığı halkın önüne getireceksiniz. Halk kimi istiyorsa işi ona teslim edeceksiniz. Olayın aslı budur. Aksi takdirde bu ülkelere barış gelmez.”

Paylaşma ve adalet olmazsa krizler ağırlaşır

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Kolombiya’dan ayrılmadan önce Türkiye-Kolombiya İş Forumu’nda da bir konuşma yaptı. Erdoğan, “Dünyanın bir bölgesinin sınırsız şekilde tükettiği, diğer bir bölgenin ise açlıkla pençeleştiği manzara, dünyamız için sürdürülebilir değildir” dedi. Erdoğan şunları söyledi:

ÇOK CİDDİ RİSK

“Dayanışma, paylaşma, adalet, hakkaniyet gibi kavramları küresel sisteme, küresel ekonomiye yansıtamazsak, sonraki krizlerin çok daha ağır olması kaçınılmazdır. Biz küreselleşmenin, zengin ile yoksul arasındaki uçurumu sürekli derinleştirecek şekilde sürmesinin, dünyanın geleceği adına çok ciddi bir risk olduğunu söylüyoruz.”

Erdoğan’dan bir ilk daha

KOLOMBİYA ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ikinci durağı olan Küba’ya gitti. Erdoğan’ın bu ziyareti, Türkiye’den Küba’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak “TUR”, dün sabah Türkiye saati ile 06.30’da Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na indi. Erdoğan’ı, Küba Dışişleri Bakan Yardımcısı Roglio Sierra, Türkiye’nin Havana Büyükelçisi Hasan Servet Öktem ve diğer ilgililer karşıladı. Başkent Havana’da Jose Marti Anıtı’nı ziyaret eden Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından resmi törenle karşılandı. Heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilecek resmi öğle yemeğine katıldı.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor