• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
24 Eylül 2014 Çarşamba

Bank Asya’ya 600 milyon TL

Bir bakıyorsunuz borsada taban yapıyor, bir bakıyorsunuz tavan. Yeri geliyor ‘el konulacak’ deniyor. yeri geliyor ‘tasfiye edilecek’ deniyor.
‘Paralel örgüt’ün bankası Bank Asya’dan bahsediyorum. 17 ve 25 Aralık sivil darbe girişimlerinin ardından yüksek montanlı kredilerin çekilmesiyle birlikte likidite sıkıntısı yaşayan bu bankayla ilgili ne yapılmaya çalışılıyor, kimse anlamış değil. Çok değil, yaklaşık 10 gün önce, borsada haftaya tabanla başlayan banka, bir bakmışsınız birkaç gün sonra tavan yapmış.
Öncelikle bunun nedeniyle başlayalım!
Bütün yaşanan o darbe girişimleri ile birlikte ‘paralel örgüt’ün maskesi düşmüş olmasına rağmen, halen ‘Allah rızası için’ mantığıyla bu bankayı ayakta tutmaya çalışanlar var. Bunların çoğu, aslına bakılırsa bunu Pensilvanya’dan gelen talimatla yapıyor. Neyi var neyi yok satan bazıları gidip Bank Asya hissesi satın alıyor. Borsa’daki hareketliliğin nedeni bu.
Olayın bir başka boyutu ise kurumlar arasındaki koordinasyonsuzluk, bilerek ya da bilmeyerek. Örneğin; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bankaya bir yazı yazarak “70. madde kapsamında mısınız, değil misiniz?” diye sorarken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bankacılık Kanunu’na göre “Buna cevap vermek zorunda değilsiniz” diyebiliyor. Yani bu tür bürokratik prosedürlerle zaman harcanıyor. Belki de birkaç ay önce yapılması gerekenler bugün dahi yapılamıyor.

MASAK İNCELEMELİ

Tabii bu arada olanlar oluyor!
Şimdi sıkı durun, son durumu açıklıyorum.
Kurumlar arasında bu tür koordinasyonsuzluklar yaşanırken, ‘paralel örgüt’ boş durmuyor doğal olarak. Son bilgi,BankAsya’ya 600 milyon TL geldiği yönünde. Başta BDDK ve Mali Suçları Araştırma Kurulu yani (MASAK) derhal harekete geçerek bu paranın kaynağını araştırmalı.
Eğer yapılmazsa, sorumlular büyük bir vebal altında kalır, benden söylemesi!
Bu arada, Bankacılık Kanunu’nun 70. maddesi Bank Asya için kritik. Eğer bankacılık işlemlerindeki olumsuzluklara karşı alınması istenen önlemler alınmazsa veya yetersiz kalırsa, BDDK’nın banka yönetimine el koyması ve faaliyetlerini geçici olarak durdurması bu maddede düzenleniyor. Ama dediğimiz gibi, bürokrasi yine yapacağını yapıyor!

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı