• $18,0606
  • €18,2663
  • 1018.24
  • 3020.01
5 Şubat 2015 Perşembe

Bank Asya ortakları ifadeye çağırılacak

Tarih: 24 Eylül 2014
Konu: Bank Asya
Başlık: Bank Asya’ya 600 milyon TL
Evet, bundan 5 ay önce ‘paralel örgüt’ün bankası Bank Asya ile ilgili çok ilginç bilgiler yazdım. Ancak, o dönem harekete geçen olmadı. 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından ‘paralel örgüt’le ilgili bir operasyon yapılacağı zaman çok ciddi engellerle karşılaşıldı. Bu durum, ne yazık ki; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda (BDDK) da yaşandı. Çok uzun süredir Bank Asya ile ilgili harekete geçmek için bu kurumdaki duvarları aşmak için çok büyük çaba sarfedildi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Eylül ayında yazdığım yazıda, likidite sıkıntısı yaşamaya başlayan Bank Asya’ya devletin iki farklı kurumundan iki farklı yazı gönderildiğine dikkat çekmiştim. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bankaya “70. Madde kapsamında mısınız, değil misiniz?” diye sorarken, BDDK, “Bu soruya cevap vermek zorunda değilsiniz” diyordu. Yine aynı yazıda, bankanın içinde bulunduğu likidite sıkıntısını aşmak için 600 milyon TL yatırıldığı bilgisine yer vermiş, bu paranın kaynağının Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulamıştım.
Bugün bu soruların cevap bulmasını bekliyorum!
Bir süredir zor günler geçiren Bank Asya, Pensilvanya’dan gelen talimatlarla ayakta durmaya çalışıyordu. Neyi var neyi yok satan bazı kesimler bankayı yaşatma uğraşısı içindeydiler.

GERÇEK SKANDALLAR

Ancak, zaman geldi bu da yeterli olmadı. BDDK’daki direncin kırılmasının ardından bankaya ortaklıklarla ilgili sorulan soruya cevap gelmeyince olan oldu ve TMSF bankaya el koydu. İşte, gerçek skandallar bundan sonra başlayacak. Bankanın perde arkasındaki ortakları, kimlere kredi verdiğini ve bu kredilerin battığı, bankanın yaşaması için, Pensilvanya’dan gelen talimatla harekete geçen Türkiye’nin ünlü işadamlarının kim olduğu bir bir ortaya çıkacak.
İsterseniz biraz da operasyonun perde arkasına bakalım!
‘Paralel örgüt’ün para transferlerinin yürütüldüğü ve bir anlamda mali musluğu olan Bank Asya’da Mali polis de çalışmalar yürütüyor. Polis, öncelikle daha önce yaşanan tecrübeler doğrultusunda, bankaya girer girmez dışarıdan bilgisayar sunucularına ulaşılamaması için bağlantıları kesti. Kayıp bilgi ve belgeleri araştırmaya başladı. Usulsüzlükler tespit edilmesi durumunda düğmeye basılacak.
Ne mi yapılacak?
Gerektiği taktirde, hakim ortaklar ve banka yöneticilerinin ifadelerine başvurulacak. Bank Asya’daki para hareketliliklerinden yola çıkarak, ‘paralel örgüt’ün finans kaynaklarına yönelik büyük bir oparasyon yapılabilir. Çünkü, aldığım bilgilere göre; polisin elinde çok sağlam bir dosya var.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi