• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
5 Aralık 2015 Cumartesi

AKŞAM’ın milli duruşu gündemi belirledi

Kendimizi, yaptıklarımızı anlatmayı çok sevmem ancak konu milli mesele olunca kendimi tutamadım. Rusya ile yaşadığımız kriz ortada. Türk savaş uçaklarının, sınırlarımızı ihlal eden Rus uçağını düşürmesinin ardından, özellikle Rus yetkililerin ‘yavuz hırsız’ tavrı herkesçe malum. Bir yere kadar, Putin gibi bir liderin yönetimindeki Rusya’nın verdiği tepkiyi, iç kamuoyunu da göze alırsak, anlamak mümkün.

Ancak, bu tepki iftiraya, belden aşağıya vurmaya varırsa durum farklılaşır. Başta Putin olmak üzere Rus yetkililer, krizin 2. gününden itibaren bu yola başvurmayı tercih ettiler. İçimizdeki vatan hainlerinin ağzını kullanarak, Türkiye’nin DAEŞ terör örgütünden petrol aldığını, bir anlamda bu örgüte destek verdiğini iddia ettiler.

Bu noktadan itibaren, işi sadece devlet yetkililerine bırakmak, gerekli cevabı onların vermesini beklemek olmazdı. Bu milli bir meseleydi ve sivil toplum örgütleriyle, medyasıyla topyekün bir mücadele gerekiyordu.

İşte bu noktada AKŞAM gazetesi, üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptı. Rusya’nın mesnetsiz iftiralarına en güzel cevabı AKŞAM gazetesi manşetinden verdi. Önce, konuk olarak davet edildiğim A Haber ekranlarında Duygu Leloğlu’na, DAEŞ terör örgütünün petrolüne aracılık yapan Rus vatandaşlarının kimler olduğunu, Esad-Rusya-DAEŞ petrol ortaklığının ayrıntılarını bizzat ben anlattım. O günün ertesi, AKŞAM gazetesi, bu ahlaksız petrol pazarlığının bütün detaylarını manşetinden kamuoyuna duyurdu.

Ne olduysa bu manşetten sonra oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Türkiye’de, arkasından başta Paris olmak üzere hemen hemen her platformda, AKŞAM’ın bu manşetini anlattı. Dünya liderleriyle yaptığı birebir görüşmelerde, DAEŞ petrolünü Türkiye’nin değil, Rusya’nın aldığını söyledi. Haberimiz o kadar ayrıntılıydı ki, ilerleyen günlerde fotoğrafları yayınlanan bütün Rus işadamlarının secerisini daha ilk günden yayınladık. AKŞAM gazetesinin yaptığı ve gündemi belirleyen bu haber, özellikle VATAN gazetesi tarafından takip edildi. Burada bu gazeteye de teşekkür etmeyi bir borç olarak görüyorum.

Türkiye’nin cumhurbaşkanına, dünya arenasında kullanabileceği böyle bir argümanı verme onurunu yaşamayı hak etti

AKŞAM Gazetesi. Bu haberi gündeme getiren tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. İçimizdeki Ruslarla uğraştığımız şu günlerde, böyle bir milli meselede bayrağı taşıyan bir gazete olma onurunu yaşayan ve yaşatan arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı