• $9,6703
  • €11,2193
  • 560.552
  • 1483.57
2 Ağustos 2015 Pazar

‘Akil İnsanlar’ın unuttukları

‘Akil İnsan Heyeti’ projesi, AK Parti iktidarının ‘çözüm süreci’ kapsamında ortaya koyduğu uygulamalardan biriydi. Sürecin, topluma anlatılması konusunda çok büyük katkıları olduğu bir gerçek. Sağladıkları faydayı inkar etmek büyük haksızlık olur. Her ne kadar kendilerini ‘Akil İnsanlar Heyeti’ olarak nitelendirmeseler de, bu heyetin içinde görev yapmış bazı isimler dün toplandı ve son yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Duyarlılıklarına ve emeklerine diyecek tek laf yok.

Ancak, toplantı sonucunda yaptıkları açıklamaya itirazım var.
Açıklamada, “…Derhal silahlar susmalı, mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir. Ortak fikir olarak çözüm sürecinin bitmemiş olduğunu umut ediyoruz. Her anlamda ve istikametle demokratik ve siyasi alanı daraltacak tüm önerilerden kaçınılmalıdır. Diyalog ortamı oluşturulmalı ve diyalog kurulmalıdır…” deniyor.
Bu açıklamanın ana temasına da kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Ancak, ‘çözüm süreci’ne emek vermiş insanlar olarak çatışmasızlık ortamını kimin bozduğuna dair tespitlerde bulunmamalarını yadırgadım. Sürecin başladığı günden 2 polisimizin şehit edilmesine kadar, PKK terör örgütünün bütün taciz eylemlerine rağmen, devletin tek bir kurşun dahi sıkmadığını vurgulamalarını beklerdim. PKK’nın 2.5 yıllık bütün tacizlerine karşılık olarak, devletin aklıselim hareket ettiğini benden daha iyi bilirler diye düşünüyorum. Özellikle son 10 yılda demokratikleşme, insan hakları, özgürlük konusunda atılan adımları, bu süreçte büyük övgüyle anlattıklarını hatırlıyorum. Bütün bu olumlu gelişmelere ve İmralı’nın ısrarlı çağrılarına rağmen silahlı unsurlarını sınır dışına çıkarmayan, silah bırakmayan örgütü kınamalarını beklerdim. Özellikle son dönemde kendilerini Kürt halkının temsilcisi olarak ortaya atan HDP’li yetkililerin sorumsuzca ve tahrik eden açıklamalarına dikkat çekmelerini isterdim. ‘Çözüm süreci’nin ve çatışmasızlık ortamının garantisi olduğunu iddia ederek 7 Haziran öncesi oy isteyen Selahattin Demirtaş’a, "7 Haziran sonrası PKK’ya silah bırak çağrısında neden bulunmadın" diye sormalarını umardım.
Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün.
Sağduyulu, aklıselim her insanın altına imza atacağı ‘silahlar sussun’ açıklamasının yanısıra, yukarıdaki tespitlerin yapılmasının, bundan sonraki süreçte çok daha yararlı olacağı düşüncesindeyim. Çünkü, milletin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kıymetli projelerinden olan ‘çözüm süreci’ne kimin ihanet ettiğini bilmeye hakkı var.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var