• $13,6429
  • €15,5197
  • 783.345
  • 2004.55
21 Temmuz 2014 Pazartesi

4 ülkeyle ateşkes için sürekli temas halindeyiz

Başbakan Erdoğan, İsrail’in Gazze’de soykırıma varan şiddetini sona erdirmek için ABD, Katar, Mısır ve Filistin’le yoğun bir diplomatik temas yürüttüklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmaları çerçevesinde mitinglerine ara vermeden devam eden Başbakan Erdoğan, Ordu dönüşü uçakta gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

Gazze’de ateşkes mümkün mü?
-Bakınız Mısır, Gazze’ye açılan kapıları kapattı, İsrail zaten hep kapalı tutuyor. Gazze adeta açıkhava cezaevi gibi oldu.. Elbette ateşkes en büyük temennimiz, bu konuda temsilcilerimiz sürekli temas halindeler. 2012 ateşkesine İsrail uymadı. ABD Dışişleri Bakranı Kerry de bunu biliyor. Türkiye, Filistin, Katar, ABD olarak ateşkes için birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmanın içinde Mısır da var. Mısır’la çalışmaları tarafların istihbarat organları yürütüyor.

Herhalde Başbakan’ın koltuğuna oturmayacağız

Batı basını Cumhurbaşkanı seçilmeniz durumunda fiili başkanlık sistemini getirmiş olacağınızı yazıyor.
-Beni Batı değil, Anayasa ilgilendirir. Ülkeme hizmet edeceksem, teamüllere değil, Anayasa’nın belirlediği kurallara bakarım. Ve daha önemlisi barış sürecini sonuçlandırmak ve ’paralel yapı’ ile mücadeleyi sürdürmek zorundayım.
Cumhurbaşkanı olursam, başbakanın yetkilerini elinden almak sözkonusu olamaz. Seçilmiş bir cumhurbaşkanı, seçilmiş bir başbakan, seçilmiş bakanlar, hükümet… Hep birlikte Türkiye’yi uçururuz. Cumhurbaşkanı’nın yürütmenin başı olması, her hafta Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceği anlamına gelmez. Herhalde başbakanın yerine oturacak halimiz yok. Zaman zaman oturur, konuşuruz. Öyle götürürüz.

CHP, İsrail bildirisine ‘savunma hakkı’ yazdırmaya kalktı

Başbakan Erdoğan, Meclis’in yayınladığı İsrail’i kınama ilgili ilginç bir ayrıntı verdi: “Meclis’te İsrail’i kınamak için hazırlanan bildiriyle CHP temsilcileri ‘İsrail’in savunma hakkı’ gibi bir ifadeyi koydurmak istedi. Tabii biz bunu hemen reddettik. Uzun süren tartışmalar sonunda bildiri son halini aldı. Şimdi saldırılarda 300’ü aşkın Filistinli öldürülecek, bizden birileri çıkıp İsrail’in savunma hakkı diyecek... Ayıptır.”

Güneydoğu’dan çok oy alacağız

Miting meydanlarındaki hava, seçmenin çoktan tercihini yaptığı yönünde… Siz de bu izlenimi edindiniz mi?
- Meydanların dili onu gösteriyor. Kamuoyu araştırmaları da dediklerinizi doğruluyor. Yaptırdığımız araştırmalarda, bana oy vereceklerin oranı yüzde 55-56 çıkıyor... Cumhurbaşkanı olacağıma inananların oranı ise çok daha yüksek... Yüzde 70’in üzerinde. Ama çalışmaya devam edeceğiz toplamda 30 büyükşehire gideceğiz.

CHP ve MHP’den oy bekliyor musunuz?
- Birinci derecede MHP tabanından gelir, ondan sonra da CHP’li seçmenlerden. Güneydoğu’dan da çok oy gelecek gibi. Kamuoyu araştırmaları öyle gösteriyor.

O nişanları rüşvet sayıp sustuk mu?

İhsanoğlu’nun “El Fetih ile Hamas’ı ben birleştirdim” açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Mahmut Abbas bunu duyunca gülmeye başladı, “Yok öyle bir şey” dedi. Aslında yoğun ve ısrarlı çabalarımızla birleşmeyi biz sağladık. Ona Filistinliler nişan vermişler. Mahmut Abbas “Biz emekliliği yaklaşmış uluslararası bürokratlara nişan veririz, bu da onlardan biri” dedi. Şimdi bana verilen Yahudi nişanlarını dillerine doluyorlar. Başbakanlığımın ilk yıllarında verilen nişanlar… İyi ama o tarihte İsrail’le aramız böyle değildi ki… Ayrıca Filistin’in İsrail’le ilişkileri de bugünkü gibi değildi. Sonra ne oldu? Mavi Marmara baskını, Gazze katliamı… O nişanı hediye veya rüşvet kabul edip sustuk mu?

‘Böcek’le ilgili gelişmeler var
‘Böcek soruşturması sırasında çok farklı deliller ortaya çıktı, gerçekten ilginç gelişmeler var. Elbette buna uygun yargılamalar da olacak. Bu arada TİB’i kapatıp, kurumsal olarak MİT’e devretme düşüncemiz var. “

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını