• $13,4611
  • €15,2767
  • 796.133
  • 2042.08
21 Eylül 2014 Pazar

3 koldan takip ve gizlilik yemini

101 gün sonra eve dönüş!
Türkiye için bayram günü. IŞİD’in rehin aldığı 49 konsolosluk çalışanı dün aileleriyle kavuştu. Çok zor bir süreçti. Haksız eleştirilere, ailelerin provoke edilme çalışmalarına rağmen yürütülen sessiz diplomasi mutlu sona ulaştı.
Konsolosluk çalışanlarını kurtarma operasyonuyla ilgili çok şey söylendi dün. Ancak, bu işin sessiz kahramanlarının imza attığı bu operasyonun bütün detaylarını sizlerle paylaşacağım. Bu işin arkasındaki kahramanların hepsi Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) elemanları. Çok detaylı, kapsamlı, en ince ayrıntıların bile gözardı edilmediği, dünyanın bütün istihbarat birimlerinin kıskançlıkla izlediği bir operasyon oldu. Düşünün bir kere bölge kan revan içinde, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçleri operasyonlar düzenliyor, Türkiye bu harekatın içine çekilmeye çalışılıyor. İşte bu ortamda MİT, belki de dünyada örneği olmayan, filmlere konu olacak bir operasyona imza atarak, 49 kişinin tırnağına bile zarar gelmeden başarıya ulaşıyor.
Gelin şimdi lafı fazla uzatmadan operasyonun ayrıntılarına geçelim:

SABIRLA VE SESSİZCE
- 49 konsolosluk çalışanın kaçırılmasının ardından MİT bir yol haritası çizdi. MİT, daha önce Afganistan’da, Suriye’de ve Lübnan’da başka ülke vatandaşlarını IŞİD’in elinden kurtarmıştı. Bütün bu operasyonlarda yapılanlar, izlenen yöntemler raftan indirilerek tek tek incelendi. Ve bir karar alındı.
- Yapılan bütün analizler sonrası operasyonun 2.5 ay ile 1.5 yıl arasında süreceği sonucuna varıldı. Bütün süreç, sabırla, sessiz, gizli ve derinden yürütülecekti. Tek bir bilgi sızmasına yer verilmeyecekti. Süreç sonlanana kadar bir anlamda gizlilik yemini edildi.
-MİT’in Dış Operasyonlar Başkanlığı’ndaki özel operasyon birimi tarafından yürütüldü bütün süreç. Öncelikle, başta aşiretler olmak üzere 5-6 kanal devredeydi. Yapılan girişimler sonucunda rehinelerin en az 5 kere alınması gündeme geldi. Yine rehine olarak tutulan şoförlerle birlikte teslim edilmeleri gündeme geldi. Ancak, son anda çatışmalar nedeniyle bu gerçekleşmedi.
İhA’lar devredeydi
- Bu arada konsolosluk çalışanlarının yeri 8 kere değiştirildi. Bu değişimlerin tamamı Musul içinde gerçekleşti.
- MİT, bu değişimler sırasında tam anlamıyla canlı takip yaptı. Takip sırasında 3 yöntem kullanıldı. Birincisi insansız hava aracıyla (İHA) yapılan takipti. İkincisi elektronik istihbarat yani dinleme. Üçüncüsü de insan kaynağı. MİT’in sahadaki elemanları canlı takibi gerçekleştirdi.
- Son dönemde artık arada hiçbir aracı yoktu. MİT yetkilileri ile IŞİD unsurları birebir görüşmeye başladı. Herhangi bir fidye pazarlığının, tek bir çatışmanın olmadığı tamamen yerli bir operasyondu.
- Ve 2 gün önce öğlen saatlerinde sonuç alındı. Rehineler yola çıktı. Çatışma olduğu için Kürt bölgesinden getirilmediler.
İşte sürecin özeti bu!
Bugüne kadar Suriye sahasında vatandaşlarının tırnağına bile zarar gelmeden operasyon yapılabilen tek bir örgüt yok. Bu nedenle bütün Türkiye’nin, MİT’in isimsiz kahramanlarına çok büyük bir teşekkür borcu var.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın