• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
29 Ocak 2012 Pazar

Yeni 1 numara

Mete Yaylalı
Mete Yaylalı
YAZARIN SAYFASI

Sezonun ilk Grand Slamı olan Avustralya Açık'ta Sharapova'yı yenen Azeranka şampiyon oldu. Tenisin ilk Belaruslu şampiyonu 1 numaraya yükseldi ve 2.3 milyon Avustralya doları kazandı
Rod Laver Arena iki büyük savaşçının; 2008 şampiyonu eski dünya 1 numarası Maria Sharapova ile 2005 Avustralya Açık Junior şampiyonu Victoria Azarenka'nın gösterisine sahne oldu... 
Maça Vika'nın servisini kırarak başlayan Marsha, oyununu yükseltti. Kadınlar tenisinin belki de en güzel tarafı bu; ani değişiklikler... Vika işte tam burada 2-0 gerideyken oyuna girmeye, Marsha da basit hatalar yapmaya başladı. Oyunlarda 5-3 yaptıktan sonra Sharapova artık bu setten ümidini kesti: 6-3. Toplam 46 dakikalık ilk sette denk mücadele olduğu söylenebilir ama Sharapova'nın 15 basit hatasına karşılık Vika'nın 9 hatası skoru belirledi elbette.
İKİNCİ sette Marsha herşeye sıfırdan başladı. 'Müthiş bir 3. set bizi bekliyor' diyenler yanıldı. Rus raket, basit hatalara devam ediyor, Vika müthiş bir momentumla geri çizgiye oynadığı oyunun ödülünü aldı. Bu sete bir şey yazmaya gerek yok çünkü Vika oynadı, Marsha baktı... Topu topu 36 dakikada 6-0 bitti. Basit hatalardaki 30'a 12'lik Sharapova üstünlüğü (!) zaten skoru belirliyordu.
Vİka bu sonuçla neler kazandı neler. Öncelikle tarihin ilk Belaruslu Grand Slam şampiyonu oldu. Gelecek hafta açıklanacak listeyle dünya 1 numarası olmayı garantiledi ve cebine de 2.3 milyon Avustralya doları koydu. Sharapova'ya da haksızlık yapmayalım. Bu turnuvayı 2008 yılında kazandıktan sonra sakatlandı ve bir daha da kendine gelemedi. 2011 yılındaki Wimbledon finalinden sonra yine bir Grand Slam finaline çıktı. İki sporcunun tenis kariyeri hakkında da bir şeyler söyleyelim: Her ikisi de ITF JUNIOR devresini büyük başarılarla tamamladılar. Sharapova 6, Azarenka 1 numara olarak profesyonel hayata geçtiler. Sonuçları herkes görüyor. Genç tenisçilerimizin ve onlara yol haritası belirleyenlerin buradan çıkaracağı büyük dersler var.

Nadal-Djokovic finali bugün
Avustaralya Açık'ta erkekler şampiyonu bugün TSİ 10.30'da başlayacak maç sonunda belli olacak. Dünya 1 numarası Novak Djokovic ile 2 numarası Rafael Nadal finalde karşı karşıya gelecek. Yarı finalde Nadal, Federer'i, Djokovic ise son şampiyon Murray'i elemişti. İki tenisçi 29 kez rakip oldu. Nadal'ın16-13 üstünlüğü bulunuyor.

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı