• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
29 Ocak 2012 Pazar

Yeni 1 numara

Sezonun ilk Grand Slamı olan Avustralya Açık'ta Sharapova'yı yenen Azeranka şampiyon oldu. Tenisin ilk Belaruslu şampiyonu 1 numaraya yükseldi ve 2.3 milyon Avustralya doları kazandı
Rod Laver Arena iki büyük savaşçının; 2008 şampiyonu eski dünya 1 numarası Maria Sharapova ile 2005 Avustralya Açık Junior şampiyonu Victoria Azarenka'nın gösterisine sahne oldu... 
Maça Vika'nın servisini kırarak başlayan Marsha, oyununu yükseltti. Kadınlar tenisinin belki de en güzel tarafı bu; ani değişiklikler... Vika işte tam burada 2-0 gerideyken oyuna girmeye, Marsha da basit hatalar yapmaya başladı. Oyunlarda 5-3 yaptıktan sonra Sharapova artık bu setten ümidini kesti: 6-3. Toplam 46 dakikalık ilk sette denk mücadele olduğu söylenebilir ama Sharapova'nın 15 basit hatasına karşılık Vika'nın 9 hatası skoru belirledi elbette.
İKİNCİ sette Marsha herşeye sıfırdan başladı. 'Müthiş bir 3. set bizi bekliyor' diyenler yanıldı. Rus raket, basit hatalara devam ediyor, Vika müthiş bir momentumla geri çizgiye oynadığı oyunun ödülünü aldı. Bu sete bir şey yazmaya gerek yok çünkü Vika oynadı, Marsha baktı... Topu topu 36 dakikada 6-0 bitti. Basit hatalardaki 30'a 12'lik Sharapova üstünlüğü (!) zaten skoru belirliyordu.
Vİka bu sonuçla neler kazandı neler. Öncelikle tarihin ilk Belaruslu Grand Slam şampiyonu oldu. Gelecek hafta açıklanacak listeyle dünya 1 numarası olmayı garantiledi ve cebine de 2.3 milyon Avustralya doları koydu. Sharapova'ya da haksızlık yapmayalım. Bu turnuvayı 2008 yılında kazandıktan sonra sakatlandı ve bir daha da kendine gelemedi. 2011 yılındaki Wimbledon finalinden sonra yine bir Grand Slam finaline çıktı. İki sporcunun tenis kariyeri hakkında da bir şeyler söyleyelim: Her ikisi de ITF JUNIOR devresini büyük başarılarla tamamladılar. Sharapova 6, Azarenka 1 numara olarak profesyonel hayata geçtiler. Sonuçları herkes görüyor. Genç tenisçilerimizin ve onlara yol haritası belirleyenlerin buradan çıkaracağı büyük dersler var.

Nadal-Djokovic finali bugün
Avustaralya Açık'ta erkekler şampiyonu bugün TSİ 10.30'da başlayacak maç sonunda belli olacak. Dünya 1 numarası Novak Djokovic ile 2 numarası Rafael Nadal finalde karşı karşıya gelecek. Yarı finalde Nadal, Federer'i, Djokovic ise son şampiyon Murray'i elemişti. İki tenisçi 29 kez rakip oldu. Nadal'ın16-13 üstünlüğü bulunuyor.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı