• $8,1241
  • €9,7126
  • 455.777
  • 1378.37
18 Mart 2011 Cuma

Tenisçi!...

Mete Yaylalı
Mete Yaylalı
YAZARIN SAYFASI

Tenise başlayan ve devam eden sporcuların aileleri bir süre sonra şu soruyu sormaya başlar: Tenis bir meslek midir? Tenisçi olacağına mühendis olsa daha iyi değil mi?
İkisi de zor ve zahmetli. Birinde yoğun antremanlar, turnuvalar, seyahatler. Diğerinde dersler, sınavlar. Bir fark var aslında. Tenisi erken yaşlarda seçmek gerekirken mühendisliği lise yıllarında düşünebilirsiniz. Yani meslek seçiminde zamanlama farkı var. Fakat bir yerde çakışabilir de bunlar. Sporcu tenisi seçer, yıllarca dener, olmadıysa üniversiteye gider! Sporcu her zaman avantajlı yani. Elbette hangisinin işi hazır sorusunun cevabı da 'Sporcu' olacaktır.

YILDA 100 BİN $
Mesleği tenis olan para kazanıyor mu ona bakalım. Önce turnuvalardaki ödül paraları. Her geçtiği turda turnuvasına bağlı olarak birkaç yüz ile birkaç bin USD kazanır. Şampiyonluklar daha çok getirir. Üst düzey sporcuların sponsorlardan yıllık kazançlarının birkaç milyon USD olduğunu bilmekte yarar var ki ödül paralarından çok çok fazladır.
ATP kayıtlarına göre Marsel İlhan 2006 da başlayan kariyerinde 344 bin dolar kazanmış. Geçen yıl 180 bin dolar kadar kazandığı görülüyor. Bu gelirlerin yanında giderleri de çok tabii. Önemli turnuvalarda yemek ve otel giderleri olmamasına rağmen uçak biletleri ve antrenör harcamaları ciddi bir gider kalemi. Yıldız sporculara ülkelerinin federasyonu, bizde de olduğu gibi, bu harcamalarda destek oluyor.
Yani bu spora gönül veren, yetenekli bir sporcunun genç yaşlarında yılda 100 binlerce dolar kazanması işten bile değil. Yeter ki profesyonel çalışma şartları olsun. Tenis kariyerinin sonunda ne oluyor? Bu da gelecek yazının konusu olsun.


<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler