• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Haziran 2011 Pazar

Kusursuz makinalı

Roland Garros 2011 bayanlar finalinde 31 yaşında bir İtalyan ile 29 yaşında bir Çinli raket karşılaştı. Schiavone, ilk defa geçen yıl bu kortlarda bir Grand Slam finali oynadı ve kazandı. Na Li ise bırakın Çin'i tüm Asya'nın en başarılı raketi. Asya tarihinde ilk defa bir Grand Slam finaline yükselen Na Li, Avustralya'da kaçırdığı unvanı Philippe Chatrier kortundaki 15 bin seyirci yanında özellikle Çin'de ekran başında 100 milyon izleyici önünde Wuhan'a evine götürmek istiyordu.
TOPRAK kortun ustası, estetik vuruşlara sahip, Heninvari tek el back-hand, her vuruşta 'A-hii' çığlığı Schiavone özellikleri. Na Li ise hızlı, gösterişsiz bir oyun, dengeli ve hesaplanmış gibi görünen vuruşlar, oyun zekası ve kurgusu ile hep göze çarptı. Fakat ortak bir özellikleri var. Asla oyundan kopmuyorlar, mental olarak çok güçlü ve savaşçılar...
FİNAL HİÇ BİTMESİN!..
İLK 4 oyunda Na Li çok atak, yüksek winner oranı ve çok etkili servisler atan tarafken Schiavone bir türlü 'baseline' üstünde makine gibi çalışan rakibine ayak uyduramıyordu. Zaten 5. oyunda servis kıran Na Li 3-2 öne geçince bir daha kusursuz servislerini kırdırmayacak ve set de 6-4 lehine yazılacaktı. İkinci set başladığında İtalyan'ı destekleyen Parisliler adeta bir 3. set istiyordu. Fakat ne Na Li bunu istiyordu ne de Schiavone galiba!
SETİN daha başında Çinli bir servis daha kırınca bir anda avantajı yakaladı. 8. oyuna gelindiğinde servis Na Li ve 4-3 öndeyken İtalyan'a birşey oldu ve savaşmadan buradan çıkamayacağını anladı. O savaşınca Çinli sinirlendi sanki dişliye çomak sokuldu ve kırılan servisle durum eşitlendi. Na Li'nin ilk defa 10. oyunda Na Li servisine geriden başladığı düşünülürse oyunun nerede değiştiği de görülür. Sonunda setin ve maçın kaderini belirleyen tie-break oynandı.
1 FİNAL 1 ZAFER...
KUSURSUZ makina Na Li tie-break 7-0 kazanarak tarihe geçti. 29 yaşındaki sporcu bundan sonra dünya tenis tarihinin Grand Slam kazanan ilk Çinli sporcusu olarak anılacak. Zaten maçtan sonra da 'Ülkem için çok önemli bir zaferdi bu' diyecekti. Üst üste 2 Grand Slam'den 1 final ve 1 şampiyonluk çıkardı. Tenis ülkesi olmayan bir Çin'in milli marşının Roland Garros'ta dünyaya dinletilmesi de sporun dikkatle üstünde durulması gereken bir gerçeği.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak