• $7,4038
  • €8,9876
  • 445.342
  • 1569.35
07 Temmuz 2012 Cumartesi

Federer şampiyon!

Mete Yaylalı
Mete Yaylalı
YAZARIN SAYFASI

Wimbledon'da dün 'Final gibi' bir yarı final müsabakasıydı Federer-Djokovic kapışması. 16 Grand Slam zaferi olan 31 yaşındaki İsviçreli  Federer, 24 yaşındaki dünyanın 1 numarası, son Wimbledon şampiyonu Sırp rakibi Djokovic'i devirip finale adını yazdırdı.
Djokovic henüz 6. oyunda servis kıran İsviçreli rakibine direnemedi ve 24 dakikada 6-3'le ilk seti kaybetti. Bu sette sanki Sırp kortta dengesini bulamıyor gibiydi. İkinci sete çift hata ile başlayan Nole, bu zor oyunu alıyordu. Hemen ardından kırılan bir Fed servisi ve bir anda 3-0 olan oyunda adeta gevşeyen İsviçreli gördük.  Bu seti buradan toplamak artık çok zordu. Çünkü Nole ilk servislerini %93 ile oynadı. Bu set 30 dakikada 6-3 biterken setlerde denge fakat Federer'de sinir ve panik vardı.
KAFASINDA KAYBETMİŞ
Son iki yarıfinali kaybetmişti İsviçreli. 3.sette artık herkes temkinli, herkes maça ısınmıştı. Denk giden sette 10.oyuna servisini alıp 5-4 önde giren Federer için öne geçme fırsatı doğdu. Nole tatsız ve Roger'a atılan gereksiz bir lob ile gelen smaç seti bitiriyor İsviçreli lehine: 6-4.
Üçüncü sete başlayan Roger karşısında Nole sanki kafasında maçı çoktan kaybetmişti. Kötü bir servis oyunu, olmadık basit hatalar, isteksizlik ve kaybedilen oyunla rakibin avantajı ve 3-0 geriye düştü Sırp raket. Buradan maçı döndürmek için hem eski Djokovic lazımdı, hem de gevşeyen Federer.
7. UNVANA ÇOK YAKIN
Tamam mı devam mı oyununda zorlukla servisine tutunan Novak için sadece tek bir ihtimal var. O da Roger'in servisini kırmak. Denk bir oyun 'daha önce neredeydin Djoko' dedirtiyor herkese. Fakat oyun-set-maç Roger Federer şimdi finalde. Sırp unvanını koruyamıyor. Hatta 1 numaralı koltuğundan bile olabilir artık. İsviçreli intikamını alıyor. Öyle görünüyor ki, bu maçı kim kazanırsa şampiyon da olacaktı. Federer 7. Wimbledon unvanına çok yakın şimdi.

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor