• $12,8238
  • €14,4739
  • 735.321
  • 1808.79
8 Nisan 2014 Salı

Twitter vergi kaçırırsa AYM ne der?

Siyasal iktidarlar öncelikle özgürlükleri korumakla mükelleftirler. Sadece korunaklı kurumların, kişilerin değil bütün bireylerin özgürlüklerini hiçbir ayrıma tabi tutmadan korumak zorundadırlar. Eğer iktidarlar bu konuda yükümlülüklerini yerine getirmiyorlarsa, özgürlüklerin teminatı olan hukuk sistemi bu görevi yerine getirecektir.
Bu çerçevede Anayasa Mahkemesi’nin Twitter’le ilgili verdiği karar özünde bir ‘özgürlük’ kararı olmasına rağmen, kesinlikle siyasi bir karardır ve öyle evrensel hukukun arkasından dolaşılarak izah edilebilecek bir durum değildir.
Bir kere Anayasa Mahkemesi, iç hukukun tüketilmesini emreden Anayasa’nın 148. Maddesi’ni yok sayarak karar vermiştir. Yani AYM, Anayasa’nın 148. Maddesi’ni evrensel hukuka uygun bulmamıştır.

AYM kimin hakkını koruyacak?

AYM Başkanı Haşim Kılıç bu kararı savunurken, “Haber alma özgürlüğü gibi olan böyle bir konuda telafisi imkansız şeylerin doğmaması için böyle bir uygulama yapılabilir” diyor. Peki nedir telafisi imkansız olan? Mesela Twitter’da kişilerin özgürlüklerine, mahremiyetlerine tecavüzün telafi edilmesi de evrensel hukukun kapsamı içinde midir? Yoksa evrensel hukuk sadece Amerikan şirketleri için mi geçerlidir?
Twitter kişi haklarına saldırılar konusunda başka ülkelerin yasalarını ve hassasiyetlerini tanıyor ama iş Türkiye’ye gelince twitter üzerinden işlenen ve birçok bireyin doğrudan mağduriyetine dair mahkeme kararı çıkmış başvurulara cevap bile vermiyor, adeta üçüncü sınıf ülke muamelesi yapıyor. Dahası, Türkiye'de ortaya çıkan mağduriyetler konusunda muhatap olunacak bir temsilci bile bulundurmuyor.
Oysa biliyoruz ki Türkiye'nin twitter için aldığı engelleme kararı aslında kendi vatandaşını korumaktan ve bireylerinin dünyadaki saygınlığını artırmaktan başka bir amaca matuf değil.

Milli çıkarlar ne kadar önemli?

Ayrıca Twitter şirketi Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili vergi vermiyor, yani vergi kaçırıyor. Bildiğimiz kadarıyla Başbakan Tayyip Erdoğan Twitter’in vergi konusundaki ‘Ali-Cengiz oyunu’ ile ilgili kesin talimatlar vermiş durumda. Muhtemelen önümüzdeki günlerde bu konuda yaptırımlar gündeme gelecektir. Böyle bir durumda Twitter şirketi, “Ticari haklarım tehlike altında” diyerek AYM’nin son kararına binaen iç hukuk yollarına da gerek duymadan yüksek mahkemenin kapısını çalarsa acaba Anayasa Mahkemesi Türkiye’nin ‘Milli çıkarları’nı mı, yoksa evrensel hukuku mu dikkate alacaktır?
Peki Anayasa Mahkemesi bundan sonra twitter eliyle doğacak mağduriyetlere karşı kendi vatandaşlarını nasıl koruyacaktır?

TC vatandaşları korumasız

Kim hangi pencereden bakarsa baksın ortada vahim bir durum var. AYM çok açık bir şekilde anayasa maddesini ihlal ederek, kendi vatandaşının haklarını korumaya çalışan siyasi erke çelme takmıştır.
En dramatik olan tarafı da, güya kendi vatandaşını korumak için verilen bu karar, ortaya yabancı şirketin korunması algısını doğurabilecek bir fotoğraf çıkartmıştır.
Başbakan Erdoğan, “Bu karara uyacağız ama saygı duymuyorum” derken çok haklı olarak siyasetin önemine dikkat çekiyordu. Çünkü AYM’nin kararından sonra, twitter’de hakları çiğnenen, mahremiyetlerine saldırılan TC. vatandaşları çaresiz ve savunmasız kalmıştır. Bu durumda tek güvenilecek merci siyasettir.
Ama ne yazık ki, Anayasa Mahkemesi’nin kararı büyük bir zaferle karşılanmış, Türkiye Cumhuriyeti devletinin hukukunu, bireysel özgürlükleri yok sayan bir uluslararası ticari şirketin hukuk tanımazlığı alkışlanmıştır.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor