• $15,9361
  • €16,8269
  • 929.403
  • 2394.83
23 Ağustos 2014 Cumartesi

Erdoğan liderlik dersi veriyor

10 Ağustos’ta yüzde 52 gibi yüksek bir oy oranıyla emsalsiz bir siyasi başarının altına imza atan Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin ikinci on yıllık dizaynını adeta tereyağından kıl çeker gibi gerçekleştiriyor. AK Parti gibi on iki yıldır Türkiye’nin yönetiminde olan büyük bir partide siyasetin doğası gereği risk algısı yüksek olan bir genel başkanlık değişiminin böylesine pürüzsüz gerçekleşmesi ancak yüksek bir liderlik maharetiyle ve karizmasıyla sağlanabilir.

12 yıllık iktidarı boyunca gerçekleştirdiği ekonomik ve demokratik devrimlerle eski Türkiye’den yeni Türkiye’ye geçişi sağlayan Erdoğan, ülkeyi 2023’e taşıyacak yeni AK Parti’nin çatısını tam bir politik ustalıkla şekillendirmiş bulunuyor.
İçinden geçtiğimiz şu günler Türkiye açısından o kadar büyük bir anlam ifade ediyor ki, Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’yi adeta ilmek ilmek işleyerek ortaya koyduğu ustalık ve çizdiği yeni değişim rotası bir liderlik örneği olarak tarihe geçecektir.
Çünkü daha çok demokrasi, daha fazla refah anlamı taşıyan yeni Türkiye’nin kendi içindeki değişim ve dönüşümünü sancısız tamamlamış güçlü bir AK Parti’ye ihtiyacı var. İşte Erdoğan liderliğinin kuşatıcı vasıfları, partideki bu değişimi maksimum faydaya dönüştürerek hem bir fetret dönemi beklentisi içinde olanların heveslerini boşa çıkarmış, hem de Ahmet Davutoğlu ile geçici değil, kalıcı başbakanlığın yolunu açmıştır.
Davutoğlu isminin teşkilat kademelerindeki geniş istişarelerle ortaya çıkması sadece istatistiki bir sonuç değil, AK Parti’nin yeni dönem kodlarını ortaya koyması açısından da son derece anlamlı olduğu kanaatindeyim. Yani Ahmet Davutoğlu’nun genel başkan ve başbakan olarak belirlenmesinin anlamı ‘hele şu günü bir kurtaralım’ değildir. Bir kere Davutoğlu AK Parti kimliğini içselleştirmiş, hem misyon hem de vizyon olarak tabanı kucaklayabilecek, Çankaya ile uyum içinde çalışabilecek bir isim.
AK Parti’nin 12 yıllık iktidarını esas alarak baktığımızda; Türk ekonomisinin bir üst lige taşındığını, vesayetin geriletildiğini, demokrasinin standartlarının yükseltildiğini, kimlikli bir diplomasi modeline geçildiğini, velhasıl önce zihinlerde başlamak üzere yeni bir Türkiye’nin inşa edilmekte olduğunu görürüz.
Hemen belirtelim, AK Parti’nin ikinci on yılı kesinlikle Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ama yeni değişim ve dönüşümlerle tahkim edilerek hayata geçirilecektir. Erdoğan’ın çalışma üslubuna en vakıf isimlerden birisi olan Davutoğlu hem yeni Türkiye’nin inşa sürecinin tamama erdirilmesini yönetecek hem de ekonomiden demokrasiye kadar bütün alanların aynı zamanda ince işçiliğini yürütecektir.
Kuşkusuz Davutoğlu için Tayyip Erdoğan gibi başarılı bir liderin koltuğuna oturuyor olmak, siyaseten daha zorlu bir çalışma dönemine işaret etmektedir. Hatırlatalım Davutoğlu 2015 seçimlerine kadar belirlenmiş ‘geçici’ bir başbakan değildir. Seçimlerde AK Parti’nin beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak bir isim olduğu için Davutoğlu üzerinde ittifak edilmiştir.
Ve en önemlisi de Türkiye ilk kez doğrudan halk tarafından seçilmiş güçlü bir cumhurbaşkanı ve onunla aynı misyonu ve hedefleri paylaşan bir başbakan tarafından yönetilecektir. Vesayetin son kalesi olan Çankaya’nın da tarih olmasıyla birlikte, kökü yüzyıllara dayanan medeniyet hafızamızın Erdoğan ve Davutoğlu üzerinden temsil edilecek olması gerçek manada yeni ve güçlü bir Türkiye fotoğrafıdır.

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama