• $15,9537
  • €16,7783
  • 931.165
  • 2393.61
28 Ağustos 2014 Perşembe

Emanetçi değil ‘ikinci yeni’ Davutoğlu

10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan AK Parti’nin olağanüstü kongresinde yaptığı veda konuşmasında, hem Türk siyasetinin hem de AK Parti’nin ikinci on yılını tarif eden muhteşem bir yol haritası çizdi: “Teşkilatımın her bir mensubunun, bugünden itibaren emekleriyle, hizmetleriyle, katkılarıyla, en çok da dualarıyla yeni genel başkan ve başbakan Davutoğlu’nun yanında çok güçlü şekilde duracağını biliyorum. Şunu açıkça ifade ediyorum: O bir emanetçi değildir.”

Hemen belirtelim yeni AK Parti de, ‘ikinci yeni’ Davutoğlu da nevzuhur bir durum değil, hedefi ve vizyonu bizzat Tayyip Erdoğan liderliğinde belirlenen AK Parti’nin, tabanın gönül ve zihin zenginliği ile yeniden tahkim edilmiş halidir.
Dün Ankara’da yapılan olağanüstü kongre ile genel başkan seçilen Ahmet Davutoğlu yeni Türkiye’nin inşa rotasını sürdürecek başbakan olacaktır. Kongrede ortaya çıkan bu tercih AK Parti misyonunu ve Erdoğan’ın ‘siyasi duruşu’nu garanti eden bir tercihtir. Hiç kuşkusuz Erdoğan’ın liderliğinde ortaya çıkan bu yeni tablo Türkiye’nin geleceğini şekillendirecektir.
Dün Ankara’da AK Parti’nin kendi sosyolojik tabanından savrulmasını bekleyenler, bu partiyi farklı rotalara yönlendirmek isteyenler kaybetti, bizzat AK Parti’yi var eden misyon kazandı.
1 Eylül’den sonra yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte AK Partili ikinci on yılın yönetim mimarisi de ortaya çıkmış olacak. Güçlü bir başlangıç hamlesiyle start alacak olan bu yeni dönemde tepede engin bir liderlik tecrübesi ve enerjisi olan Tayyip Erdoğan olacak. Başbakanlık koltuğunda ise yeni Türkiye’nin inşa sürecini tamama erdirecek, AK Parti misyonunu temsil liyakatine ve ehliyetine sahip Ahmet Davutoğlu…
Erdoğan’ın veda konuşmasında, “Yeni genel başkanın ve başbakanın seçilmesinde, bir çok kriterin yanında paralel yapıya karşı duruşu da etkili olmuştur” ifadesi aynı zamanda ‘İkinci yeni’ Davutoğlu’nun şifrelerini sunmaktadır.
AK Parti’nin geleceği açısından bir bakıma dönüşüm kongresi niteliği taşıyan bu olağanüstü kongre, Türk siyasal sisteminin gelecek on yılı için de yeni bir model ortaya çıkarmış bulunuyor. Çünkü Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ile uyumlu çalışacak Ahmet Davutoğlu’nun güçlü politik söylemi yeni Türkiye’nin inşa sürecinde yeni imkanlar, yeni fırsatlar yaratacaktır.
Erdoğan’ın konuşmasındaki şu cümlenin altını özellikle çizmekte yarar var, “Davutoğlu kardeşime her aşamada katkı sunacağım.” Çünkü yeni Türkiye’nin inşa sürecinde güçlü bir iktidara ama aynı zamanda milletin yüzde 52 gibi emsalsiz bir zaferle Çankaya’ya çıkardığı Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğine ihtiyaç var…
Türkiye cumhuriyeti hukuk sisteminin ‘Hasan Sabbah benzeri tehlikeli meczupların oyuncağı’ olmaktan kurtarılması için Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin uyumuna ihtiyaç var…
Casusluk yaparak devletin sırlarını ifşa eden, uluslararası istihbarat örgütlerine servis eden paralel örgütü devletten temizlemek için bu ikilinin uyumuna ihtiyaç var…

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister