• $16,3729
  • €17,549
  • 974.785
  • 2418.1
1 Ağustos 2014 Cuma

AK Parti’nin Erdoğan sınavı

10 Ağustos gerçek anlamda milli iradenin hâkimiyetini tamamlamasının miladı olacak. Esas itibarıyla uzun yıllar seçilmişleri dengelemek ve kontrol etmek üzere dizayn edilen Çankaya, şimdi sahiden kapılarını cumhura açıyor.

Elbette bugünlere gelmek o kadar kolay olmadı. Rejimin hisselerini elinde bulunduran asker-sivil bürokratik sınıf yıllarca seçilmişleri kuşatma altında tuttu. Uzağa gitmeye gerek yok, daha 12 Eylül 2010 referandumuna kadar ülkenin temel sorunları konusunda vesayet sınıfının nasıl bir direniş sergilediğini unutmak mümkün değildir.
Bu ülkede askerin, yargıçların ve korunaklı seçkinlerin yıllarca millet iradesini nasıl değersizleştirdiğini görmeden, Türkiye'nin bugün nasıl bir başarıya imza attığını anlamak mümkün değildir. Kabul edelim ki bu başarı Tayyip Erdoğan öncülüğündeki AK Parti iktidarının başarısıdır.

Eğer yıllardır Türkiye'nin kaderine hükmeden, siyaseti ipotek altında tutan 'vesayet sınıfı' tasfiye edilebilmişse ve bugün devlete musallat olan paralel unsurları temizleme mücadelesi verilebiliyorsa bu Tayyip Erdoğan'ın kararlı ve güçlü liderliği sayesindedir.
Evet 10 Ağustos bir zihniyet değişiminin miladı olacak. Ancak Türkiye'nin çözüm sürecinden paralel yapıyla mücadeleye kadar her alanda başarıya ulaşması ve 2023 hedeflerine yürüyebilmesi için dünden daha güçlü bir AK Parti'ye ihtiyacı var. Dolayısıyla AK Parti'nin parlamento grubunu oluşturan milletvekilleri dâhil, teşkilat kademelerinde yer alan herkesin yeni Türkiye'yi bu bilinçle okuması gerekiyor.

Tayyip Erdoğan AK Parti'nin lideridir, 10 Ağustos'tan sonra formel olarak olmasa da özü itibarıyla Erdoğan vizyonunu içselleştirmiş bir parti olmak durumundadır. Kuşkusuz yıllardır bu partinin başarılarında büyük emeği olan her AK Partili, Türkiye'nin son on yılda verdiği demokratikleşme mücadelesinin değerini çok iyi bilmektedir. Bu yüzden de 'eski Türkiye'nin siyasi oyunlarını çağrıştıracak hiçbir davranış içinde olmayacaklardır. Ancak hemen belirtmek gerekiyor ki siyaset doğası gereği bir demokratik yarış arenasıdır. Dolayısıyla 'Erdoğan vizyonu'nu denklem dışında bırakan bir yarışın her zaman fitneye açık olması mukadderdir.
Nitekim bazı 'fitne üretim merkezleri', Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkışıyla birlikte tıpkı 'eski Türkiye'de olduğu gibi koltuk kavgalarının ve derin hesapların yapıldığı bir AK Parti hayaliyle yanıp tutuşmaktadırlar.

Unutmayalım ki çok uluslu Gezi saldırılarının da, 17 - 25 Aralık paralel darbe girişiminin de tek hedefi Tayyip Erdoğan'dı. Çünkü ülkeyi eski Türkiye yörüngesine döndürmek isteyenlerin önündeki tek engel Erdoğan’dır. Son iki yılda demokrasiyi ve seçilmişleri hedef alan saldırılar, toplumsal hafızada Erdoğan’sız hiçbir formülün bu saldırılarla baş edemeyeceği kanaatini oluşturdu. Kimse yanlış hesap yapmasın, bu millet Tayyip Erdoğan’ı seviyor ve Türkiye’nin temel sorunlarını onun çözmesini istiyor. 12 yılda yapılan sekiz seçimin sonucu bu teveccühün en önemli göstergesidir.
Zerrece ihtimal vermiyorum ama eğer AK Parti’de “Erdoğan Çankaya’ya çıkar biz işimize bakarız” benzeri bir eğilim ortaya çıkarsa milletin buna cevabı çok sert olur. Çünkü son yıllarda yaşadığımız kumpasları en iyi tahlil eden millet hafızası bugüne kadar sandıkta gereğini yapmış ve en doğru mesajı vermiştir. Yani millet diyor ki: Ben hedeflerini Tayyip Erdoğan’ın belirlediği ve şekillendirdiği bir AK Parti’nin istikrarın teminatı olduğuna, büyük Türkiye idealinin adresi olduğuna inanıyorum, sakın bunu unutma… Hiç kuşkusuz AK Parti bu tarihi sınavdan da yüzünün akıyla çıkacak ve Türk siyasetinde güvenin adresi olmaya devam edecektir.
Geldiğimiz nokta şudur: Erdoğan vizyonunun olmadığı bir ‘siyaset dünyası’, hatta iktidar mekanizması mümkün değildir. Ayrıca çözüm sürecini de, paralel unsurları da kararlılık ve iradeyle çözebilecek ve çözecek tek siyasi aktör Erdoğan'dır.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu