• $13,5363
  • €15,3812
  • 772.562
  • 1809.65
9 Eylül 2013 Pazartesi

Adil davranmadılar

Olimpiyat Komitesi’nin adil davranmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “İslam dünyasıyla bağları kesip atıyorlar” dedi. Kendilerine Gezi’yle ilgili soru yöneltilmediğini vurgulayan Erdoğan: “Ama Japonlara nükleer sızıntı soruldu. 6 yıl içinde sorunu çözeceklerini söylediler. Peki, ya halledemezlerse ne olacak?”

BUENOS AIRES

İstanbul’un, 2020 Yaz Olimpiyatları ile Paralimpik Oyunları’nı Tokyo’ya kaybetmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yurda döndü. Arjantin dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de bazılarının Tokyo’nun kazanmasına sevinmesine çok şaşırdım. Ben Türk Bayrağı’nı yerden kaldırıyorum. Bizim hamurumuzda bu var. Dolayısıyla bazılarının ‘Türkiye kaybetti’ diye sevinmesini anlayamıyorum” dedi. Olimpiyatların yanı sıra, çözüm süreci ve yerel seçimlerle ilgili de konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

AVRUPA DESTEK VERİR SANDIK: Tokyo daha önce almıştı. Adil davranılmadı. Ayrımcılığı yıkamadılar. Bir yönüyle, 1 buçuk milyarlık İslam dünyasıyla bağları da kesip atıyorlar. İstanbul’un, belki, organizasyon eksikleri olabilir. Bu olimpiyatları almış olsaydık bir sürü avantajı olacaktı. Bunlar bizi üzdü. Madrid elendikten sonra Avrupa ülkeleri de bize verir diye bekledik ama olmadı...

SPORCULARA YATIRIM YAPACAĞIZ: Her olayda bir hayır vardır. Buraya dünyanın parasını harcayacaktık. Bakanım Suat Bey’e de söyledim: “Biz bu yatırımları sporculara yapalım ve madalyaları alalım.” Atletizm ve yüzme gibi alanlarda şimdi yurtdışından antrenör getiriyoruz. Belki bir mayalanma sağlar diye dışarıdan devşirme bir iki sporcu da getiriz. 

DOPİNGDE HASSAS OLMALIYIZ: Halterde çok ciddi bir şamar yedik. Doping konusunda çok daha hassas olmamız lazım. Aslında bunların bir kısmı bilinçli doping değil, beslenme veya ilaç kullanma hataları. Aferin, ağrı kesici bile doping nedeni olabiliyor. Bu nedenle ödül alan sporcuların madalyalarını geri almadık.  

BİZE KİMSE SORMADI: Olimpiyatları alamamamızda Senagalli Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı’nın da rolü var. Kendisi olimpiyat için açıktan Tokyo’ya destek verdi. Bana sponsor firmalar nedeniyle “Onlara borçluyuz” dedi. Böyle şey olmaz... Bize Gezi Parkı’nı kimse sormadı ancak Japon heyetine nükleer sızıntı konusu soruldu. Cevaplayamadılar. Altı yıl içinde sorunu çözeceklerini söylediler. Peki ya halledemezlerse ne olacak?

SEÇİMDE YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE GÖRÜNÜYORUZ

İSİMLERİ YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ: Yerel seçim mitinglerimiz devam edecek. İlk etapta büyükşehirleri bitireceğiz. Bu konuya büyük önem veriyoruz. Başkan adaylarının isimlerini de yakın zamanda açıklamaya başlarız. 81 ilde kamuoyu araştırması yaptık. İlk sunumlar bize yapıldı. İl il genel durum değerlendirmesi bunlar. Aday isimlerini ise temayül yoklamasının ardından belirleyeceğiz. Burada sorular isimleri de içerecek ama açık uçlu olacak. 

PARTİMİZE DESTEK ÇOK İYİ: Mevcut çalışmaya göre partimize yerel seçim için genel destek çok iyi. Anketlerde yüzde 50’nin üzerinde görünüyoruz. Adaylar açıklandığında bunun daha da yükselmesi söz konusu. Rakiplerin durumu da önemli bir etken tabii ki. Fakat adaylar açıklandıktan sonra oyların artması gerek. 

RİSK AMA DEĞER: Üçüncü dönemi dolduran arkadaşlarımızdan aday gösterebiliriz tabii. Vekillerin adaylık halinde görevlerinden istifa etmelerine gerek yok. Seçildikleri taktirde istifa etmeleri gerekiyor. Ancak bakanlar için aday olmaları halinde istifa etmeleri gerekecek. Tabii bunlar hep risk. Ama riski göze almak gerekiyor. Bazı iller buna değer...

HALK SÜRECİN DEVAMINDAN YANA

İYİ POLİS-KÖTÜ POLİS: 81 ilde yaptırdığımız anketlere göre Güneydoğu’da da durumumuz çok iyi. BDP yüzde 35 AK Parti yüzde 55 gözüküyor. Çözüm süreci öncesinde yüzde 35’e kadar inmişti AK Parti’nin oyları. Tabii, bu durumdan rahatsız olanlar var. En son dağ ve parti birbiriyle çelişen açıklamalar yaptı. İyi polis kötü polisi oynuyorlar sanki... 

REFORM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR: Partinin açıklamaları İmralı ile uyumlu. Sanırım mesajlar dağa geç ulaşıyor. Ya da acele ediyorlar. Bizden, dört partinin uzlaşmadığı hususlarda yasa çıkarmamızı istiyorlar. Diğer partilerin kabul etmediğini bize fatura etmeye çalışıyorlar. Bizim Akil İnsanlar’ın raporları doğrultusunda reform paketi çalışmalarımız devam ediyor. 

ÇOCUKLAR, HASTALAR ÇEKİLDİ: Çözüm sürecinde çok ciddi sıkıntı olacağına pek ihtimal vermiyorum. En önemlisi de halk sürecin devamını istiyor. Çoluk çocuk ve hastalar çekildi. Dinamik unsurlar hâlâ çekilmedi. Bazı şehirlerde örgütün kendince ‘asayiş’ birimleri oluşturduğu iddiası gerçek ama bir kısım medya tarafından abartılıyor bunlar. Örgüte bazı katılımlar olduğu da doğru ama bunun da propagandasını yapıyorlar. Belki yerel seçimler öncesi bu devreyi geçiş süreci gibi kullanmak istiyorlar. KCK da bu şekilde çıkmıştı. Sonrasında yargı devreye girdi.

 

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor