• $28,9201
  • €31,3461
  • 1886.82
  • 8087.24
30 Temmuz 2023 Pazar

Önder Sav vs Kılıçdaroğlu

Önder Sav CHP için çok sembolik bir isim. Recep Peker, Kasım Gülek ve Bülent Ecevit'le özdeşleşmiş CHP Genel Sekreterliği görevini en uzun süre yapma rekorunu elinde tutuyor.

Deniz Baykal'ın zaruri istifasının ardından herkesin gözü Önder Sav'ın üzerindeydi. Kılıçdaroğlu'nun o dönemdeki parti içi popülaritesine rağmen Önder Sav'ın kimi destekleyeceği belirleyici olacaktı.

Partinin resmi ideolojisini ve kimliğini temsil eden Önder Sav'ın anlatımına göre, Kılıçdaroğlu'nu destekledi ve tek adayla gidilen (CHP jargonuyla) Kurultay'da yeni genel başkan seçildi.

Sav'ın zihninde belki de birinci adamı yöneten ikinci adam olmak vardı ama süreç öyle işlemedi ve Kılıçdaroğlu tarafından tasfiye edildi.

Kılıçdaroğlu'nun Önder Sav gibi CHP'nin tecessüm etmiş hali olarak bilinen birini tasfiye edebilmesi onun hanesine artı olarak yazıldı.

Gerçekten de Önder Sav'ın tasfiyesinin ardından Kılıçdaroğlu, daha rahat bir şekilde partide ipleri ele aldı ve kendi kadrolarını oluşturdu.

Önder Sav, Genel Sekreterlik görevinden ayrılış sürecinde partinin ekseninin kayacağını ve omurgasının zedeleneceğini söylediğini aktarıyor.

Zevahirde Önder Sav haklı çıktı ve CHP'nin vitrini, Deniz Baykal'lı yıllarda bildiğimiz CHP'den farklılaştı.

Fakat CHP'nin ideolojik ve kimliksel angajmanları dolayısıyla partinin oy oranında hiçbir değişim olmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu siyasi hayatının en büyük hezimetini yaşamasına rağmen oturduğu koltuğu bırakmayınca Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav yeniden ortaya çıktı.

Yıllar öncesinden kalan hesabı kapatmaya gelmiş eski kurt misali konuşmaya başladı.

Kılıçdaroğlu'na birçok yerinde eleştiride bulunan Önder Sav, bildiği eski yöntemlerle intikam savaşını başlattı.

Hukukçu Önder Sav, Siyasi Partiler Kanunu ve CHP tüzüğündeki "parti genel başkanları 3 yıl için seçilir" kuralını gerekçe göstererek Kılıçdaroğlu'nu gayrımeşru ilan etti.

Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet eden Önder Sav, kendi intikamını alırken CHP'nin içler acısı durumunu da gözler önüne sermiş oldu.

CHP için, bu kadar büyük bir başarısızlıktan sonra Kılıçdaroğlu'na muhalefet etmeye başlayanların Önder Sav kadar söylem ve politika üretememelerinden daha acınası bir hal olabilir mi?

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti