• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
14 Ocak 2024 Pazar

Dem bu demdir

Sosyal ve siyasal gelişmeleri "Kimin işine yarıyorsa o yapmıştır" diye okumak Türk sağına Mahir Kaynak'tan miras bir alışkanlık. Bu mirastan Türk solu da nasibini aldı. Türk solu "Kimin işine yarıyor?" sorusunu daha pragmatist bir aparat olarak kullanmayı tercih ediyor.

Bu "analiz" yöntemine, geçtiğimiz günlerdeki PKK saldırısının ardından yeniden şahit olduk. Medyada CHP'yi açıktan destekleyen bazı isimler saldırının iktidara yaradığı iddiası üzerinden konuyu "yorumladılar." İktidarı "azmettirici" ilan etme cesaretini gösteremeseler de, bu mesaj ima yoluyla öne çıkarıldı.

Saldırının iktidara yaradığı iddiasının sebebi yerel seçim öncesinde CHP ile DEM Parti'nin ittifak görüşmeleri sırasında gerçekleşmesiydi. İnsan hayatını siyasi konjonktürü veya hesapları etkileyen bir unsur olarak gören bu bakış için esas sorun bir "zamanlama" meselesiydi.

Yani aslında, saldırının iktidara yaradığı iddiasının alt metninde CHP'ye yaramadığı düşüncesi yatıyordu.

Bu minvalde CHP'nin PKK'ya karşı son genel seçim öncesindeki ikircikli tavrı başarısız olunmuş bir samimiyet testi olarak karşımızda duruyor.

Aynı bakış açısıyla iktidara yaradığı öne sürülebilecek "PKK'nın Kılıçdaroğlu'na destek mesajları" HDP seçmeninin konsolidasyonu adına ya görmezden gelindi ya da inkar edildi. Kılıçdaroğlu ve CHP'li yetkililer "terör örgütünün söylemlerini ciddiye almama" bahanesiyle bu destek mesajlarına sessiz kaldı.

Geldiğimiz noktada, örgütün kendini belirleyici aktör olarak gösterme ve hayatta kalma çabaları CHP'nin DEM Parti ile kurmayı arzuladığı ittifak hesapları ile ters düşüyor.

Ancak, ideolojik olarak gün geçtikçe aynileşen bu iki partinin ittifak ihtimalini pazarlık süreci belirleyecektir.

İttifak kararı alınırsa ya da alınmışsa, kamuoyunun tepkisinin düşük olacağını bekledikleri bir "zamanda" açıklanacaktır.

<p>Çevresinde kaçak kazı yapılarak çukurların bırakıldığı 196 yıllık su bendinin uğradığı tahribat h

196 yıllık mirası böyle talan ettiler

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu

Tanzanya'da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü

Kriz sürüyor... Yasa dışı geçişler böyle görüntülendi