• $15,9741
  • €16,7202
  • 931.978
  • 2393.61
8 Ocak 2019 Salı

Yönetemeyeceğimiz hiçbir sorun yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün Habertürk’te Kübra Par’a verdiği röportajda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat’ın doğusuna harekat yapılacağını ortaya koyduğu anda Türkiye’de Suriyeliler üzerinden bir negatif propaganda çalışması hemen başladı” derken son derece haklıydı.

Bu tespite katılmamak mümkün mü? Bu bağlantıyı görmemek için herhalde saf olmak gerekir.

Aynı zamanda garip olayların da arttığına veya gündemde daha fazla durduğuna tanık oluyoruz. Bunların yaklaşan seçimler veya olası harekatla ne kadar ilgisi var, bilmiyorum. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

Ayrımcılık, nefret söylemi, taciz hareketlerini ve bu tür hareketlerde bulunanları hoşgörmek mümkün değil. Açıkçası böylelerine hiçbir sempati beslemiyor ve tahammül edemiyorum. Küstahlıkları, şımarıklıkları ve cehaletleri ile uzun yıllardır gına getirdikleri ortada.

Ancak bu olayları gündemde fazla tuttuğumuzu da gözlemliyorum. Bu tabii sosyal medya açısından daha fazla böyle. Sosyal medyadaki hayat ile gerçek hayat ne kadar örtüşüyor, o ayrı, ama hiç de azımsanmayacak bir algı/etkileşim gücü olduğunu da kabul etmeliyiz.

Şu an maalesef, önce duygularıyla hareket eden, manipüle edilmeye müsait bir görüntü vermekteyiz. Tam da Türkiye harekata hazırlanırken, sosyal medyada Taksim’de eğlenen Suriyelilere küfreden kişiler kanaat önderi muamelesi görüyor.

Biraz sakin olmakta fayda var.

Bu ülke güçlü bir hükümet/lider tarafından yönetiliyor. Devlet kurumları hiç olmadığı kadar aktif, koordine ve etkin. Her şey kontrol altında.

Bu durum, ülkenin çok ciddi bir dönemeçten geçtiği gerçeğini görmemize engel değil. Fransa’daki ayaklanmaların Türkiye’ye ithal edilmeye çalışıldığı açık. Suriyeliler üzerinden sürekli kışkırtma yapılıyor. Bu listeyi uzatmak mümkün.

Demokrat kesimlerin ülkedeki tansiyonun yüksek olmasından hiçbir çıkarı olamaz. O nedenle her söylediğimizi, yazdığımızı tartmamızda fayda var.

Öte yandan, her saçmalayanı ülke gündeminde bir numara yaparsak, bunların başını sonunu getiremez, hiç sahip olmadıkları bir gücü kendilerine atfetmiş oluruz. Saçmasapan kişilerin ülkenin gündeminde bu kadar yer tutması bana haksızlık gibi geliyor. Ben, yok saymanın en etkili yaptırım olduğunu düşünüyorum.

Türkiye eski Türkiye değil. Yönetemeyeceğimiz hiçbir sorun yok.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister