• $15,9504
  • €16,9203
  • 950.644
  • 2372.35
4 Kasım 2017 Cumartesi

Türkiye uçuşa geçiyor...

İlk yerli otomobili üretecek konsorsiyum belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye’deki tanıtım toplantısında “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu”nu açıkladı. Bu beş babayiğit Anadolu Grubu (Isuzu), BMC, Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding’den (Vestel) oluşuyor.

Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Türkiye’nin yerli otomobil ve uçağını yapma hikâyesi aslında bizim makûs tarihimizi de özetliyor. “Devrim” adı verilen arabanın başına gelenler herkesin malumudur. Tıpkı ilk yerli uçağı yapmaya çalışan Nuri Demirağ’ın başına gelenler gibi bu teşebbüs de yarım kalmıştır. Nuri Demirağ, ilk yerli sigara kâğıdını üretmekten tutun, çok kısa sürede 1000 km’yi aşan demiryolu ağını da inşa eden kişiydi. Ta 1931 yılında Boğaz’a ilk köprünün inşası için fikir dahil tüm projeyi son aşamasına getirdi. Ama hükümetten destek bulamayınca hayal kırıklığı yaşadı. Lakin gayretlerini ilk milli uçağı yapmak için sürdürdü. Uçakları da üretti. (Nu.D-36, Nu.D-38).

İşler böyle yolunda giderken, uçaklardan birisinin iniş sırasında bir hendeğe yuvarlanması ve pilotun vefatı ile THK Demirağ ile sözleşmesini iptal ettiği gibi, çıkartılan bir kanunla yurtdışında uçak satması yasaklandı. Üzerine uçak pisti, pilot okulu, hangarlar yaptırdığı Demirağ’ın Elmaspaşa Çiftliği arazisi istimlak edildi, üzerine Yeşilköy Havalimanı yapıldı.

Bu kısa özeti neden verdim? Öncellikle ülkemizde her türlü işi yapmak için gerekli olan zeki, müteşebbis insanlar her zaman bulunmaktadır. Bu konudaki kompleks gereksiz ve haksızcadır. Öte yandan eğer o dönemde bu kişilerin arkasında sağlam bir siyasi irade olsaydı bugün dünya devleriyle yarışan yerli uçaklarımız, otomobillerimiz olacaktı. Yani sadece mucit ve müteşebbislerin varlığı yeterli değildir. Bu kişilerin önünü açacak siyasi irade, sonuca ulaşmak için en az ilk unsur kadar önemlidir.

Bu açıdan bakıldığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarla ortaya koyduğu irade nihayet sonuç verdi ve iradeler buluştu. Bundan sonrası herkesin üzerine düşen görevi milli bir heyecanla yapmasıyla ilgilidir. Ve bence bu konuda Türkiye’nin hiçbir sorunu yoktur.

Kısa sayılabilecek bir süre önce, milli gemi ve uçak gibi projelerde çalışan mühendislerimizin şüpheli intiharlarını hatırlayınız. Bir ülkenin yükselişi için her alanda teknoloji üretmesi ve bunu kendisine mal etmesi gereklidir. Bu esasen bir bağımsızlık meselesidir. Son yıllardaki savunma sanayiindeki önemli hamleler siyasi iradenin kararlılığı sayesinde olmuştur. Ümit ediyoruz ki, Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk milli savaş uçağı göklerde, ilk milli uçak gemimiz de denizlerde olacaktır. İHA ve SİHA’larda bir dünya markası olan Türkiye, eminim ki otomotiv sektörü dahil her alanda kaybedilen zamanı kısa sürede telafi edecektir.

Bu girişimleri engellemeye çalışacaklardır. Bir kısım zevat bu girişimleri itibarsızlaştırmaya, aşağılamaya da çalışacaktır. Bunlar hiç önemli değil. Türkiye doğru yoldadır.

Ben ülkesi için taş üzerine taş koyan herkesi selamlıyor, onlara başarı diliyorum. Bu değerli insanların önünü açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bir kez daha teşekkür ediyorum.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak