• $ 6,8654
  • € 7,7478
  • 397.51
  • 119509
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Teknofest, hayal değil gerçek...

Bu satırlarda defalarca değinmiştim. Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Krikor Divarcı’nın hayat hikâyeleri hepimizi hem heyecanlandırmış, hem de derin üzüntüye sevk etmiştir. Bu onurlu, dahi, milli insanlar, ülkelerinin özellikle havacılık/uzay sektöründe gelişebilmesi için büyük fedakârlıklarla, çok erken tarihlerde ciddi başarılar elde etmişler, ancak görünür görünmez eller tarafından engellenmişlerdi. Onların bu hikayeleri bizlerde bir isyan duygusu yaratmıştı.

Türkiye’nin kendi savunma ve havacılık sanayisini kurmaması için her şey yapılmıştır adeta. Bu durum Türkiye’nin milli savunmasında ciddi tehlikelere, zaaflara ve bedellere neden olmuştur.

Son 16 yıllık AK Parti iktidarında, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğrudan başlattığı, siyasi destek verdiği süreçler sonucunda, savunma, havacılık ve uzay sektöründe çok farklı bir duruma geldik. Yüzde 60 dolayındaki yerlilik oranıyla savunma sanayimiz bizleri gururlandırıyor. Çok uzak olmayan bir tarihte, yerli savaş, yolcu ve eğitim uçaklarımız, hava savunma sistemlerimiz, uçak gemilerimiz ortaya çıkmış ve vazife görüyor olacaklar.

Bu noktada emeği geçen herkese, Hürkuş, Demirağ ve Divarcı gibi ahirete irtihal etmiş olanlar başta olmak üzere teşekkür borçluyuz. Ama en büyük teşekkürü, şüphesiz ortaya koyduğu özgüven ve siyasi iradeyle Cumhurbaşkanı Erdoğan hak ediyor.

Ancak, bu ivmenin daha da yükselmesi ve kaybedilen zamanın hızlı telafisi için momentumlar oluşturmak gerekiyor. Çok fazla insan ve beyin gücümüz var ve bunların kendilerini ifade edecekleri alanlar, destekler bulması lazım. İşte Teknofest bu ortamda, çok başarılı ve gerekli bir inisiyatifi ortaya koydu.

Mütevelli heyeti başkanlığını Selçuk Bayraktar’ın yaptığı “Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3) düzenlediği Teknofest kapılarını önceki günlerde açtı ve bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan festival alanını ziyaret edecek.

Bu alanda sembol isim haline gelen ve kanımca ülkemiz için çok önemli bir örnek oluşturan Selçuk Bayraktar’ın şu sözleri de işin özünü yakaladığımızı gösteriyor:

Türkiye, uzayda ve havacılıkta hak ettiği yere gelecektir. Milli İHA ve SİHA’ların altında da bu tutku yatıyor. Çocukken bundan çok daha küçük bir etkinliğe gitmiştim. Hayatım boyunca unutmadım. İnşallah bu festival de gençlerimizde aynı etkiyi bırakır. Açıkçası bu alanda sivilinden havacılıkla ve uzayla alakalı ayağınızı yerden kesebilecek her türlü etkinlik var. Festivale sadece ön kayıt yaptıranların sayısı 80 bin. Bu rekor bir rakam. Allah’a şükür tüm milletimizde ülkemizin milli teknoloji hamlesini geliştirecek tutkunun adım adım yerleştiğini görüyoruz.

Kim bilir bu festivale gelen çocuklarımız ve gençlerimiz arasından kaç tane Hürkuş, Demirağ, Divarcı ve Bayraktar çıkacaktır. Bundan daha faydalı bir iş yapılamazdı.

Üzerimize serpmeye çalıştıkları ölü toprağını Teknofest ve benzerleriyle silkeleyip atıyoruz. Özgüven ve inanç her şeyin başıdır. Bizleri suni krizlerle oyalamaya, engellemeye çalışanlara en güzel cevap böyle organizasyonlardır.

Allah emeği geçenlerden razı olsun.

Altın 393'ü gördü! Yükseliş devam edecek mi?

Altın 393'ü gördü! Yükseliş devam edecek mi?

Giresun'da 2 bin 750 rakımlı buzul gölünde kano etkinliği yap�

Giresun'da 2 bin 750 rakımlı buzul gölünde kano etkinliği yapıldı

8 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumlarında s&#

8 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumlarında sıra dışı günler yakın!

Tarlalarda güneşte bekletilen eski halılar yurt dışından i

Tarlalarda güneşte bekletilen eski halılar yurt dışından ilgi görüyor