• $8,2754
  • €10,0283
  • 482.703
  • 1427.73
10 Mayıs 2018 Perşembe

Seçim sandıkta kazanılır

Gerçekten çok komikti. Evvelki gün, tıpkı Gezi’de benzerlerinin yaşandığı gibi, Twitter’da 24 Haziran’daki seçimleri kazandılar, Erdoğan’ı hal ettiler, eski Türkiye’ye döndüler. Yüz binlerce FETÖ’cü bot hesapla, Twitter’ın yine yüz binlerce “Devam” başlığını yayından kaldırmasıyla gündemde ancak yer alarak büyük bir başarı elde ettiklerini düşündüler.

Bu bana manşetlerle hükümetlerin düşürüldüğü, değiştirildiği günleri hatırlattı. Eskiden ne kadar kolay olurdu o işler. Sadece 28 Şubat değil, sürekli bir algı mühendisliği her koldan devam ederdi. Bunda asla kesinti olmazdı. Hedef siyasi aktör, zaten ayakta kalmaya çalışmaktan, başka işlere zaman da enerji de ayırmaya fırsat bulamazdı.

Bunlar da kâfi gelmezse, modern veya postmodern bir darbe yaparlar, milli iradeyi boğarlardı.

Artık öyle değil… Artık bu ülkede oyunu da, kuralı da, sonucu da millet belirliyor. Gezi’de darbeyi meşrulaştırmak için “Demokrasi seçimden ibaret değildir” sloganını kullanmışlardı. Oysa seçim demokrasinin olmazsa olmaz en temel kaidesidir. Seçim yoksa demokrasi yoktur.

Demokrasi, internet oyunu, sosyal medya komikliği de değildir. 24 Haziran’da botlar değil, canlı kanlı insanlarımız sandıklara gidecek ve kullanılan bu oyları ABD’deki bir şirketin değiştirmesi, silmesi mümkün olmayacak.

Beş benzemezler ittifakı sonuçlar istedikleri gibi olmadığında bu sefer de seçimlere gölge düşürmeye çalışacaklar. Ama bu yöntemlerin hiçbirisi milli iradenin son sözü söylemesine engel olamayacak.

Türkiye eski Türkiye değil…

Millet iradesine canı pahasına sahip çıkıyor. Sonuç ne olursa olsun herkes bu sonuca saygı duymak zorunda. Demokrasimiz ancak bu kültür oturursa olgunlaşır. Çok net söyleyeyim, milletimiz bu olgunluğa çoktan ulaşmıştır. Bu konuda hiçbir endişeye sahip değilim.

Kur’an-ı Kerim’e faşist saldırı

Fransa’daki malum dangalak bildiri malum. Ancak bu dangalaklığın ötesinde ciddi bir provokasyon özelliği taşıyor. 20 ülkeyi sömürgeleştirmiş, Cezayir’de kafataslarından dağlar yapmış olanların anlamadıkları konularda böyle üstenci yaklaşımlarda bulunmasının hiçbir anlamı da, faydası da yok, lakin zararı çok.

Ancak belli ki bu konuda daha sert bir sürece giriyoruz. Müslümanları ve İslam’ı ötekileştirmek adına bu provokasyonlar sıklaşacak ve ifade/düşünce özgürlüğü kavramlarının ardına sığınılarak her türlü itiraz köktencilikle mahkum edilmeye çalışılacak.

Bunlar aynı şeyi kendi dinlerine de yaptılar. 19. yüzyılın son çeyreğinde kiliseleri sekülerizme teslim olmuştu. Aynı şey ülkemizde tekerrür etmemeli. Edeceğini de düşünmüyorum.

Çok çirkin bir oyun oynanıyor. İnsanın midesi kalkıyor. Soğukkanlı olmak çok zor ama mecburuz.

<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı