• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
20 Ağustos 2019 Salı

'Öyle haberdar değilim falan değil...'

-Sanık: 6 Ekim akşamı “olağanüstü” MYK toplantımız vardı.

-Mahkeme Başkanı: Saat kaçta, kimler vardı?

-Sanık: Kimler vardı isim isim hatırlamıyorum ama MYK’nın çoğunluk üyeleri oradaydı. Toplantı halindeyken Suruç’ta bulunan arkadaşlarımız bir MYK üyemizi aramış, demiş ki, “Mürşitpınar Sınır Kapısı düşmek üzere”, şimdi ne yapacağız? Ne yapalım? Acilen bir açıklama yayımlayalım. Hem hükümeti protesto edelim, hem de insanların protesto hakkını kullanmasını isteyelim. Tutumumuzu şu saatte açıklayalım dedik.

Bunları konuştuk, bu arada özel kaleme Başbakan Davutoğlu ile telefon bağlamasını söylemiştim. Özel kalem içeri girdi, “Başbakan hatta” dedi. Ben toplantıdan çıktım. Telefon görüşmesi bitti ve morali çok bozuk bir şekilde toplantıya döndüm. Arkadaşlar da dedi ki “Biz de bu arada yazılı bir açıklama yaptık!”

-Mahkeme Başkanı: Siz o açıklamanın yapıldığından haberdar değilsiniz özetle. Böyle mi anlıyorum?

-Sanık: Benim de içinde bulunduğum toplantıda alınmış bir karardır. Öyle haberdar değilim falan değil. Sonuna kadar ben o açıklamanın arkasındayım.

-Mahkeme Başkanı: Basın açıklamasının yapılma kararı alınmıştı siz çıktığınızda?

-Sanık: Tabii ki, tabii ki. Alınmıştı, hiçbir tereddüt yok o konuda.

***

Bu bir mahkeme zabtı… 11-12-13 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara Sincan’da görülen bu duruşmada 6-8 Ekim çağrısını bizzat kendisinin başkanlık ettiği “olağanüstü” toplantıda kararlaştırıldığını itiraf eden sanık ise Selahattin Demirtaş…

***

HDP’nin çağrısı üzerine 36 ilde sokak olayları meydana gelmiş, çıkan olaylarda 2 polis memuru şehit olmuş, 43 sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. 331’i polis memuru, 438’i sivil vatandaş olmak üzere 769 kişi yaralandı. Çatışmalarda 5 örgüt mensubu ölü, 3 örgüt mensubu ise yaralı olarak ele geçirilmişti. Türkiye genelinde 2 bin 389 olay meydana geldi. 27’si kaymakamlık, 52’si emniyet, 283’ü okul, 73’ü siyasi parti olmak üzere 2 bin 558 bina yakıldı, yıkıldı.

***

Selahattin Demirtaş ise Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu başta olmak üzere, kendisini masum gösterenlere inat, bu korkunç çağrıyı bizzat yaptığını ve pişman olmadığını mahkemede açıkça itiraf etmişti.

Kurban eti dağıtılırken kıstırılan Ahmet Dakak’ın vücudunda 22, Hasan Gökguz’un vücudunda 20, Yasin Börü’nün vücudunda 15 kesici ve ateşli silah yarası tespit edildi. Riyat Güneş’in ise kafatası ezilmişti. Bu çocuklar da Kürt’tü. Eşlerin doğum günü neşesini izlerken aklıma ilk gelen bunlar oldu.

<p>Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz'de İngiltere'nin yalanladığı savaş gemisi HMS Defender'a ait g

Karadeniz'de sular durulmuyor: İngiltere yalanladı, Rusya görüntüleri paylaştı...

Ertuğrul Gazi FSRU hizmete giriyor

Yıkılan konağın altında rastlandı! Hemen kazı başlatıldı

Burak Elmas'tan Fatih Terim'e dünyaca ünlü yıldız hediyesi