• $13,536
  • €15,3366
  • 789.429
  • 1979.83
19 Aralık 2016 Pazartesi

Milletin sağduyusu bu engeli de aşacak...

Kayseri’de 14 şehit acısını bize yaşatan saldırı, PKK’nın Beşiktaş’ta yaptığı saldırıdan sonra geldi ve amacı aynıydı. Öncellikle milletimizin başı sağ olsun. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifa diliyorum.

PKK’nın asker ve polisi hedef alıyormuş gibi yapsa da, sivillere ve şehirlere dönük bu stratejisi, hendeklerde ve dağda yaşadığı hezimet sonrası uygulamaya koyduğu hain bir plan. Hem bu yenilginin psikolojik kırılmasını örgüt üzerinde hafifletmek, hem kendisini kiralayan üst akla hâlâ iş görür olduğunu ispatlamak, hem de halkın arasında dehşet salarak toplumsal fay hatları yaratabilmek istiyor.

Tabii en büyük düş kırıklığı 15 Temmuz’un başarısız olmasıyla yaşandı bu şer ittifakı için. Bunun sonrasında ekonomiyi bozma hamleleri, o da bu aziz milletin direnci ve bilinciyle tutmadığı andan sonra da şehirleri hedef alan saldırılar başlatıldı.

Oyun, şu bildiğimiz, dünyayı birkaç yüzyıldır cehenneme çeviren, aslında kimseye de bir faydası olmayacak böl/yönet, böl/işgal et taktiği. Başarılı olamadıkça daha da kötücülleşiyor, daha da zıvanadan çıkıyorlar.

Burada kişisel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan alınsa da, asıl hedef onun şahsında milletin tamamıdır, devletin bekasıdır.

15 Temmuz gibi eşi görülmemiş bir ihaneti, işgal denemesini birlik içinde püskürten Türkiye bu sınavı destansı bir şekilde atlatmış, tarihte ilk defa bu oyunu bozmuştur. Her kesimden, her inançtan, her meşrepten vatandaşımız, “vatan yoksa onur ve özgürlük de yok” diyerek bedenini tanklara, F16’lara siper etmiştir. Bu birlik ve bilinç karşısında hiçbir güç muvaffak olamaz.

Her kesimin özgür, onurlu, kendi inanç ve kültürüne göre yaşayabilmesinin yegane güvencesi, güçlü bir ülkeye sahip olmaktır. Suriye’de, Irak’ta yaşananlar ortada. Bunun için de şimdi mücadele etmek ama bu mücadeleyi soğukkanlı biçimde vermek gerekiyor.

Nitekim, Şehitler Tepesi’nde ve Kayseri’de olduğu gibi, Diyarbakır ve Hakkari de de binlerce vatandaşımız “Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir” sloganlarıyla terörü lanetlediler.

Devletimiz, tüm terör örgütleriyle başa çıkma gücüne ve kararlılığına sahiptir. Ancak durumdan vazife çıkarmak devletin işini zorlaştırırır. İster istemez provokatörlerin işine yarar. Seferberlik halimiz bilakis provokatörlere karşı uyanık olmak, kardeşlik söylemini ve eylemini öne çıkarmak olarak tezahür etmektedir. Böyle de olmalıdır.

Şehirleri hedef alan terör saldırılarını önlemenin en önemli ayaklarından birisi de, teröre karşı ortak bir duruş sergilemek, vatandaşların birbirine sahip çıkması ve devletine güvenmesidir. Ülkenin güvenlik güçleri bu mücadele için canını dişine takmış çalışmakta ve büyük başarı kaydetmekte.

15 Temmuz’da bu aziz millet oyunu bildiğini gösterdi ve oyunu bozdu. Bu ülkeyi Suriye’ye çevirebileceklerini düşünüyor veya hâlâ buna inanıyorlar. Hatta bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu yaşananların sorumlusu olarak göstermeye çalışıyorlar.

Onlar bunu yapar çünkü Türkiye’nin düşmanıdırlar. Ancak Erdoğan takıntısını aşamamış kesimlerin silkelenmesi, bu sürece katkıda bulunmaması gerekir.

Her türlü siyasi görüş ayrılıkları, hatta sert mücadeleler demokrasi sınırlarının içindedir. Ama ülke terör örgütlerinin hedefindeyken, bu süreçte milli ve yerli bir tavır geliştirememenin izahı yoktur.

Cumhurbaşkanı’nın “Her türlü hesabı, çekişmeyi arkamızda bırakalım ve birlik olalım” demesi bu nedenledir.

Bu zor dönemi de tıpkı 15 Temmuz gibi atlatacağız ve ülkenin önü daha da açılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı