• $9,2428
  • €10,8029
  • 531.275
  • 1432.8
6 Şubat 2018 Salı

Milletimiz anladı da...

ABD başta olmak üzere Batılı müttefiklerin Türkiye karşısındaki tutumlarının değişimini doğru okumak gerekiyor. Bir değişim olduğu ne kadar doğru veya varsa bu değişim hangi alanlarda gerçekleşti?

1989’da Soğuk Savaş’ın bitişiyle içine girdiğimiz bir türbülans söz konusu. Bu Soğuk Savaş’ın danışıklı denemese de, alan paylaşımına dayalı bir konsensusta gittiği söylenebilirdi. Şüphesiz ciddi bir rekabet vardı ama bu rekabet paylaşılan alanların kesişme noktalarında sertleşiyordu.

ABD, SSCB’yi Afganistan batağına çekerek çöküşü hızlandırma başarısını göstermişti. Böylelikle Kızılordu’nun İkinci Dünya Savaşı’ndaki tüm “kazanımları” geri alınmış oluyordu. Bunun karşılığında kaç kişinin öldüğü çok da önemli değildi. 1980’lerin The Independent gazetesinde Bin Ladin’in komünizme karşı mücadele veren özgürlük savaşçısı olduğu haberleri hâlâ hatırlardaydı.

Türkiye İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra NATO dünyasında yer aldı. Küçük ekonomik yardımlar ve hurdaya çıkmak üzere olan silahlarla oldukça ucuza gelen bir ortaklıktı bu. Kaldı ki, Kıbrıs konusunda yaşanan krizde de muhtıra yemekten geri kalmıyorduk.

Belli ki Türkiye’yi FETÖ kadrolarına teslim ederek bu işi daha da ucuza getirmek üzere bir planlama vardı. FETÖ, seküler elitler ve PKK çevreleri ile ittifak yapabilecek bir esnekliğe sahipti. Böylelikle ülkeyi yerli/milli olmayan, ipi dışarıda örgütler üzerinden dizayn edeceklerdi.

Dolayısıyla, hiçbir zaman Türkiye’nin güvende hissedeceği dürüst bir ittifak içinde yer almamıştık. Zaten ne zaman öyledir ki? Türkiye’nin zayıf/baygın tutulması, yeri geldiğinde bir oyun hamuru gibi ona şekil verilmesi için temel şarttır.

İşte Türkiye Erdoğan liderliğinde bu temel şartı bozdu. Sıkıntı burada… Bu başımızı kuma gömerek geçmesini umacağımız bir gerçek değil. Ancak oyunun kuralını değiştirerek yapılabilecek bir şey.

Çok net; ya Türkiye Suriye’deki oyunu bozarak kural değiştirecek ya da üzerinde ameliyat yapılmasını kabul edecek. Hani orta bir yol aranacak durumda değiliz. Orta yollarda da ikinci şık geçerli olacaktır. Bir kandırmacadan öteye gitmeyecektir. Türkiye bugün Afrin’de bu nedenle bulunuyor, spor olsun diye değil. Bunu milletimiz anladı
da, CHP’ye kim anlatabilecek bilemiyorum.

<p>Batı, CHP ve HDP,  Gezi ve 15 Temmuz davaları sanığı Osman  Kavala için seferber olmuş durumda.

Halk TV'nin Osman Kavala sevdası

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor