• $18,1133
  • €18,2302
  • 1019.42
  • 3018.56
27 Aralık 2018 Perşembe

Makas değişti…

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı pek çok yönden üzerinde durulmayı hak eden belki de son dönemin en ciddi kırılmalarından birisidir. Bu karar, bölgenin dizaynı konusunda “alınmış” kararlar, oluşan ittifaklar üzerinden okunduğunda, birçok sarsıntıya işaret etmekte.

Şüphesiz kararın nasıl uygulanacağı, Türkiye’ye düşen görevler, koordinasyonun nasıl sağlanacağı, ne tür komplikasyonların oluşabileceği, dikkatli olunması, yakından izlenmesi gereken hususlar. Ancak ne olursa olsun, Suriye konusunda Türkiye’nin haklı tezlerinin üstünlük sağladığı, bu çekilmeyle bunun altının çizilmiş olduğunu söylemek bizim hakkımız.

Çekilme kararıyla düşkırıklıklarını ve şaşkınlıklarını ifade edenleri, bu karara karşı kampanya başlatanları da izlemekteyiz. Ancak Türkiye kararlı duruşunu sürdürdükçe ve yapılması gerekenleri yapmaya devam ettikçe -en azından samimi olanlar- endişelerinin yersiz olduğunu görecek ve sürecin yanına geçmeye karar verecekledir. Unutmayalım ki, ABD ve Avrupa kamuoyları uzun zamandır YPG/PYD konusunda ciddi bir propagandanın etkisi altında kaldılar.

ABD’nin Suriye konusunda -gerekçesi ne olursa olsun- özellikle YPG/PYD ile girdiği ortaklaşmanın sürdürülebilir olmadığını defalarca yazdık. ABD, Türkiye dururken, Türkiye’ye karşı terör uygulayan örgütlerle çalışamazdı. Bu dengesiz durum YPG’nin meşrulaştırılması yönündeki çabayla giderilmeye çalışıldı ama, Türkiye bu konuda gösterdiği gayret ile bu algının inşa edilmesine de müsaade etmedi.

Dolayısıyla, Başkan Trump’ın kararı, hem bölge gerçekleri, hem de Türkiye konusunda rasyonaliteye dönüşten başka bir şey değildir. Türkiye bu konuda yumuşak ve sert gücünü çok etkili/dengeli kullanarak sonuç almayı başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi dehasının da bu sonuçta çok önemli etkisi oldu.

Türkiye önemli ve büyük bir ülkedir. Bunun farkında olarak özgüvenli şekilde hareket edildiğinde sonuç almamak mümkün değildir. Türkiye sayesinde, Ortadoğu’da bir yüzyıl daha kardeş kanının dökülmesine yol açacak büyük bir ihtilaf konusu makas değiştirmiş, adeta bölgenin kaderini 180 derece etkilemiştir.

ABD ile ilişkileri zehirleyen bu kritik husus, çekilme kararıyla ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönemin de başlangıcı adına bir sıçrama tahtası olabilir. Bu noktada aşılan engeller, tamir gören ilişkiler Filistin sorunu gibi konularda da önemli açılımlara, işbirliklerine yol açabilir. Makul, demokratik ve insani çözümler öne çıkabilir, kaybettikleri itibarı yeniden kazanabilir.

Türkiye ahlaki, insani ve akılcı tutumu ile büyük mesafeler alıyor, dünya için çok zor bir coğrafyada umut tazeliyor. Ne kadar gururlansak azdır.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi