• $8,5377
  • €10,1243
  • 495.71
  • 1431.78
23 Temmuz 2020 Perşembe

Kutuplaşmanın sebebi ne?

Türkiye’deki kutuplaşmanın tarafları muhafazakarlar ve sekülerler gibi algılanıyor. Bu algılamada birkaç türlü sorun var. İlki toplumu böyle karpuz gibi ikiye bölmek yanlış. Hiçbir kesim homojen değil. Ama tercihler –rey tercihlerinde olduğu gibi- homojenleşebiliyor.

***

Ülkemizdeki insanların bir kısmı dine belirli bir mesafe bırakarak yaşamak istiyorlar. Bu onların dinsiz olduğunu göstermiyor. Dinsiz olmak da pekala mümkün ve bu konuda da bir sorun yok. Bir kısım vatandaş ise diniyle daha iç içe yaşamayı tercih ediyor.

***

Toplumun bu özelliklerinin durduk yerde kutuplaşma yaratması mümkün değil. Kaldı ki Türkiye çokkültürlülüğü yüzlerce yıl yaşamış bir ülke. Esasen toplumların kutuplaşmalar içinde devindiğini, pek çok çıkar çatışmasının doğasında kutuplaşma olduğunu ve yine toplumların bu çek-bırak oyunu içinde enerjisini bulduğunu söylemek de mümkün. Yani kutuplaşma hep var. Ölçüsü ve nasıl yönetildiği önemli.

***

Avrupa’daki Yüzyıl Savaşları’nda asıl/tek mesele nasıl ki mezhep değildiyse, Türkiye’nin kutuplaşmasını sağlayan şey de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dindar oluşu değil. Çarpan etkisi yaratıyor olabilir, ama kesinlikle bu değil. CHP kökenli Menderes ve kadrosuna neler yaptıkları ortada. Demirel’le de az uğraşmadılar.

***

Sayın Erdoğan’ın yaptıklarını yapan her lidere düşman olacaklar, onu şeytanlaştıracaklardı. Çünkü bu bir iktidar ve paylaşım savaşı. Yüzde 3-5 bu ülkeye hakim olacak mı olmayacak mı? Sömürge valiliği yapacaklar mı yapmayacaklar mı? Mesele budur. Türkiye’deki darbelerin, karanlık yılların sebebi budur. Türkiye’nin FETÖ’nün eline düşmesinin nedeni budur.

***

Bu ülkenin bu manada eliti çok azdır. Yani CHP’nin yüzde 20-25’lik tabanına elit demek doğru olmaz. Bunlar elit hissi verilmiş kesimlerdir. Yaşam biçimlerinin onları üstün kıldığına dönük boş bir inançtır bu. CHP kaset kumpası ile bu boşluğu iyice yırtarak agresif bir ruh haline dönüştürmüş, belirli bir körlük yaratmakta başarılı olmuştur.

***

Ancak her şey rağmen bu arızi bir dönemdir ve en ağır süreçler hafif hasarlarla atlatılmıştır. Eşitlenme sancı doğurur ve hazmetmek zaman alacaktır. CHP ve onun ipini tutanların milyonlarca insanın algısını ilanı nihayiye ellerinde tutmaları mümkün değildir. Türkiye güçlendikçe etkileri azalacak, yerlerine organik yeni aktörler gelecektir. 

<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı