• $13,4668
  • €15,2855
  • 768.025
  • 1878.19
30 Nisan 2019 Salı

Kutuplaşma, uzlaşma, normalleşme...

Havaalanında görevli genç kadına yapılan ağır hakaretlerin sonrasında ortaya çıkan tepkiler eğer konu siyasi bir bağlamda değilse ortaklaşabildiğimizi gösteriyordu. Kadınlardan herhangi birisini siyasi bir kimliğe oturtabilseydik, muhtemelen bu konuyu da gerçek bağlamında tartışamayacak, kamplaşacaktık.

***

Bu türden “karşılaşmalarda” Batıcıların çok daha keskin bir tutum içinde oldukları doğru. Ancak, unutmayalım ki son 17 yıllık sürecin “kazananı” muhafazakarlar, “kaybedeni” ise Batıcılardır. Bu nedenle asabiye bu cenahta birikmiştir. Tırnak işaretleri, bunun aslında bir kazanç/kayıp hikayesi değil, bir eşitlenme/normalleşme süreci olduğunu vurgulamak içindir. Olağanüstü bir durum yoktur. Değişimin sıhhatli evreleri, kutuplaşma, uzlaşma ve normalleşmedir.

***

Muhafazakarlar ve batıcılar arasındaki bu karşılaşma er veya geç yaşanacaktı. (Şaşırmazsanız, hep birlikte bu işi çok iyi götürdüğümüzü söyleyebilirim.) Batı’nın Osmanlı’yı parçalaması sürecinde Batılılaşma ile yaşadığımız etkiler Türkiye Cumhuriyeti’ni belirlemişti. “Kurtuluş” süreci şüphesiz saygıdeğedir, ancak “Kuruluş” sürecindeki kimi hatalar fay hatlarında enerji biriktirmiştir. Yapılan en büyük hata ise laikliğin, jakoben-pozitivizm ile karıştırılması, bir iktidar aracı olarak suiistimal edilmesiydi. (Son 17 yıllık süreçte bunların çoğu tarih olmuştur.)

***

Kasetle yönetimi değiştirilen CHP, batıcı vatandaşlardaki bu kayıp duygusunu acımasızca sömürdü. Normalleşmenin sağaltıcı yollarını aramak yerine, seçmenlerinin yaşam biçimsel korkularını kışkırtarak gerçeklerden kopmasını sağladı. Öyle ki, gayrımilli tavırlarını hiçbir tepki almadan sürdürebilsin.

Oysa Batı’nın Erdoğan’ı hal etmek istemesinin nedeni dindar olması değil, Sisi gibi kullanışlı olmamasıdır. Batı istediklerini alması/almaması halinde ülkeyi Taliban’a bile teslim eder.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kızılcahamam kampında “Cumhur İttifakı’nın genişlemesi” şeklinde yorumladığı Türkiye İttifakı işte böyle bir “siyaset üstü” uzlaşma teklifidir. Normalleşmek, uzlaşmak için ise kimsenin siyasi görüşlerinden ve yaşam biçimlerinden vazgeçmesi gerekmez.

Siyasi yüklerden kurtulup, yurtseverlik zemininde buluşmamız fevkalade mümkündür.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu