• $13,5944
  • €15,3889
  • 782.691
  • 1981.04
10 Eylül 2019 Salı

Kürt anaların serhildanı başlamıştır...

Hacire Akar anamızın başlattığı Diyarbakır Anneleri hareketi, tüm doğallığı ile hepimizi kuşattı. Hacire Ana oğlunu dağa kaçırılmadan teslim aldı. Bugün (dün) itibarıyla evlatlarını HDPKK’dan geri almak için HDP’nin kapısına dayanan aile sayısı 17 olmuştu.

***

Hatırlarsanız, 2014 yazında aileler Diyarbakır Belediyesi önünde evlatları için oturma eylemi yapmışlar, Ekrem Dumanlı’yı binanın arka kapısından alan dönemin Belediye Başkanı Gültan Kışanak bu çileli Kürt ailelerin üzerine köpüklü su sıktırmıştı.

***

Sözde solcularımızdan, sözde sanatçılarımızdan, sözde barış akademisyenlerinden, sözde susamamcılardan, CHP’den, Meral Akşener ve Temel Beyin utanç verici açıklamalarından bahsetmeyeceğim. Bunların hepsi yaşanması gerekenlerdir. Çürüme tamamlanmadan taze filiz sürmez.

***

HDP bu kez de bu anneleri kriminalize etmeye, onlardan “hain” çıkarmaya çalıştı. Çünkü başka türlü yapamazlar. Ya korkudan yapamazlar, ya etnikçi olduklarından yapamazlar... Ama daha çok ne için yapamazlar biliyor musunuz? Tatlı hayata alıştıkları için yapamazlar. Bunlardan Hrant Dink gibi bir “Hakikat Anlatıcısı” asla çıkmaz. Çıkanları da itibarsızlaştırırlar.

***

Yoksa kimsenin HDP’yi kriminalize etmek gibi bir derdi yoktur. Bilakis, HDP gibi bir yapının herhangi bir liberal demokraside varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Acılı anneler çocuklarını HDP’den istiyorlar, çünkü oradan dağa kaçırıldıklarını biliyorlar. Böyle korkunç bir şeyin hiçbir demokraside yeri yoktur. Türkiye’de demokrasi değil, laçkalık vardır.

***

Ancak, bu çürümüş yapıları ancak anneler kapatmalıdır. Diğer seçenekler hukuki de olsa sadece hayat öpücüğü manasına gelir. Türkiye’nin kendi şartları vardır.

***

Asıl mesele Kürt sosyolojisindeki değişim ve isyan hareketidir. HDPKK ve uzantısı PYD/YPG onbinlerce Kürt gencini ABD’nin bölgedeki çıkarları adına savaşa sürmektedir. Bunlar Kürtlerle alakası olmayan Arap/Türkmen bölgelerinde ABD çıkarı adına savaştırılmıştır. Tahmini ölü sayısı 60-70 binin üzeridir.

***

Şimdi, bunun faturası HDPKK’nın da, ABD’nin de önüne konmayacak mıdır? Bu günler geçmeyecek, toz duman yatışmayacak, gerçekler ortaya çıkmayacak mıdır? ABD’yi kirli bir terör örgütüne ortak yapanlar da, Kürt gençlerini emperyallerin kör mermisine dönüştürenler de kanun, vicdan, kamuoyu ve tarih önünde hesap vermeyecek midir?

Tabii ki evet!

***

İşte Diyarbakır Anneleri bugün bu hesabı sormaktadır. Korku eşiği geçilmiş, annelerin serhildanı başlamıştır.

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi