• $8,3222
  • €10,0976
  • 489.945
  • 1439.53
17 Mayıs 2018 Perşembe

Filistin ve “One minute” ruhu…

Türkiye bu konuda da haklı çıktı. ABD Başkanı Trump henüz büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması kararı alınmamışken, birkaç gündür yaşanan acı durum konusunda uyarılmış ve bu kararın onulmaz sorunları tetikleyeceği ifade edilmişti. Ancak Başkan Trump bu çılgınca kararı almakta tereddüt etmedi. Filistinliler sokaklarda İsrail güçlerince hunharca öldürülürken, açılışı yapılan binada sazlı sözlü bayram havası yaşanıyordu.

En etkili tepkiyi yine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye verdi. Bu konjonktürel bir mesele de değil Türkiye için. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönük “sürek avının” 2009’daki “One Minute” çıkışı ile başladığını biliyoruz. FETÖ de bu çıkıştan sonra harekete geçmiş ve dönemin Başbakanı Erdoğan’ın iki ofisini dinlemeye almıştı. “Dünya beşten büyüktür” söylemi ile “One minute” çıkışı birleşti ve Filistin meselesi tam da bu sürecin ortasındaydı.

Filistin konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelimenin tam anlamıyla elini taşın altına soktu ve hâlâ da öyle. Yani Türkiye Filistin konusunda o artık bezdiğimiz “iyiniyet” beyanlarının çok ötesine geçmiş, İsrail gibi ABD’de ciddi etkisi bulunan bir ülkeyle ilişkilerini uzun süre askıya alan tek ülke olmuştu. Bunun bedelini göğüsledik. Hâlâ da göğüslüyoruz.

Yine Türkiye’nin çabalarıyla, ABD, büyükelçiliği taşıma konusunda BM’de tarihinin en yalnız günlerini yaşadı. Açılışa ise sadece 21 ülke icabet etti. Düşünün ki bunların arasında öne çıkan ülke Avusturya... Hem Filistin, hem de İran’la nükleer anlaşmayı bozma örnekleriyle ABD gittikçe yalnızlığa mahkûm oluyor. Ve bunda Türkiye’nin ön almasının payı çok büyük.

İsrail tarihinde ilk ve tek özrünü Türkiye’nin kararlı tutumu karşısında Mavi Marmara şehitleri konusunda diledi. CHP utanmadan bu konuyu suiistimal ediyor. Kılıçdaroğlu’nun “One Minute” ve “Mavi Marmara” konularındaki tavrını arşivden bulmak mümkün. Şimdi seçim atmosferinde her şeyi araçsallaştırma derdine düşmüş haldeler. Kılıçdaroğlu’nun başında olduğu bir Türkiye’nin Suriye ve Filistin meselelerinde nasıl konum alacağını tahmin etmeye gerek var mı? Son genel seçimlerdeki vaatleri Suriyeli göçmenleri geri göndermek değil miydi?

Suriye’nin çöktüğü, Mısır ve Suudi Arabistan’ın dizayn edildiği şu günlerde, BM bu kadar etkisiz, ABD bu kadar öngörülemez hale gelmişken, Türkiye’nin mazlumlar konusundaki dirayeti o kadar tarihi ki! Zaten bu nedenle, bu kale de düşsün, Türkiye bir Mısır olsun diye 15 Temmuz’da işgale gelmediler mi?

O nedenle yaşananlar ne kadar acı da olsa, yeise ve çaresizliğe kapılmak bize yakışmaz. Dünya adalet açlığı çekiyor. Konu Türkiye’nin kendi beka meselesini aşmış, ülkemize küresel bir misyon yüklemiştir. Bir ve beraber olduğumuzda sadece kendimiz için iyi bir şey yapmış olmayacağız; dünya mazlumlarına da ümit olacağız.

<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti

''Mucize bitki''nin hasadına başlandı

Define arar gibi aradılar! Yüksek fiyatlara alıcı buluyor