• $15,4989
  • €16,1435
  • 901.887
  • 2419.23
19 Ocak 2019 Cumartesi

Dink’in katillerini neden görmüyorlar?

Bugün değerli dostum Hrant Dink’in katlinin 12. yıldönümü. Kendisi hayatımda çok önemli bir yere sahiptir. AGOS’ta köşe yazarlığına onun cesaretlendirmesiyle başlamıştım. Ölümü ise 15 Temmuz gecesi ile birlikte hâlâ hayatımda yaşadığım en kötü hadiselerin başında gelir.

Ancak benim Hrant Dink’le kişisel hikayemin ötesinde, onun katlinin ülke tarihinde, ülkenin o dönem içinden geçtiği süreçte çok önemli bir yeri vardı. Bu iki nedenden ötürü bu sürece hep duyarlı oldum.

Şunu ifade etmeliyim ki, 2006 yılındaki Rahip Santoro, 19 Ocak 2007 Dink cinayetiyle 18 Nisan 2007 Malatya Zirve Yayınevi katliamları arasında benzerlikler dikkati çekiyordu. Bir şablon gibi, katillerin yaşları on sekizin altındaydı. Tüm bu davalar sürüncemede bırakılıyordu. Arkasından Ergenekon soruşturmaları başlamıştı.

Nitekim 2014 yılına kadar da bu davalarda hiçbir ilerleme olmadığı gibi, insanı isyan ettirecek göstermelik kararlarla işin üstü kapatılmaya çalışıldı. Hepsi hakkında sayısız yazı yazdım. Düşünebiliyor musunuz, bu dava 17/25 Aralık Yargı Darbesi teşebbüsünün FETÖ’cü elebaşlarından Savcı Muammer Akkaş’a teslim edilmişti.

Geçen perşembe HDP bu konuyla ilgili bir grup önerisi vermişti. HDP’li Garo Paylan da bu konuda konuştu. Hrant’ın son mektubundan bir pasaj okuyup, son gelişmelere hiç değinmeden “Hrant Dink 12 yıldır o kaldırımda adalet bekliyor” dedi. CHP’den Sezgin Tanrıkulu ise “Bakın 12 yıldır bir cinayet olayı aydınlanmadı ve her şeyi yine bir FETÖ torbasına koyuyorsunuz” diye hükümeti suçladı.

Benim aklım almıyor, bu davayı bu kadar yakından takip ettiğini, Hrant’ın arkadaşı olduğunu iddia eden bu şahıslar, neden FETÖ’nün bu denli bariz rolünden hiç bahsetmezler veya bu rolü itibarsızlaştırmaya çalışırlar? Bunun nedeni sadece siyasal yozluk mudur? Hrant’ın davası onlar için sadece politik bir malzemeden mi ibarettir, yoksa gözleri mi kördür?

11 yıllık dava sürecinin önemli bir kısmının FETÖ’cü savcı, hakim, polisler tarafından akamete uğratıldığı, asıl davanın ise 2014’ten sonra açılabildiğini bu kişiler bilmiyorlar mı? Bilmiyorlarsa, bu konuda bedel ödemiş, ta en başından beri dava hakkında söyledikleri çıkan Nedim Şener’i dinlesinler o zaman.

Nedim Şener, Dink cinayetinin tüm yönleriyle hemen hemen ortaya çıktığını ifade ediyor. Şener, Dink cinayetinin örgütün son 12 yıldır işlediği suçlardan ortaya çıkartılan ilki olduğunu ifade ediyor. Azmettirenlerin kim olduğunun sanıkların ifadelerinde olduğu, istihbaratçı polislerin davanın üzerini nasıl örttüğünün de davada yer aldığı ifade ediliyor.

Şener, “Ne zaman ki 17/25 Aralık oldu ve Dink davası Muammer Akkaş’ın elinden alındı, yeni savcı dosyayı açtığında karşılaştığı tablo FETÖ’cü örgüt unsurlarıydı. Benim 10 yıldır anlatmaya çalıştığım tüm failleri gördü” diyor.

Ayrıntıları merak edenler Nedim Şener’in Anadolu Ajansı’na dün verdiği mülakatın tamamını okuyabilirler.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti