• $15,9893
  • €17,0796
  • 952.277
  • 2380.9
4 Mart 2017 Cumartesi

Avrupa “hayır” kampanyasına başladı...

Birkaç gün önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Avrupa Konseyi’nde bir dizi temasta bulunmak üzere Fransa’nın Strasburg şehrine gitmişti. Orada bu temasların ardından Türklerle buluştu ve sonrasında da Almanya’ya geçti. Burada da Türkiyeli vatandaşlarımızla bir toplantı tertip edilmişti ancak maalesef Adalet Bakanı Bozdağ’ın konuşmasına müsaade edilmedi ve toplantı iptal edildi.

Bakan Bozdağ ile ayağının tozuyla geldiği Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Gençlerin Gözüyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Sempozyumu”nda yan yana geldik. Kendisi burada yaptığı konuşmada da bu yasağı sert şekilde eleştirdi. Çünkü Alman makamlarının bu tavrı kabul edilebilecek gibi değildi, yeni de değildi. Bozdağ’ın ifadesiyle Almanya kendisine yeni Berlin Duvarları örüyordu ve bundan en çok kendisi zarar görecekti.

Avusturya ve Almanya gibi ülkelerin birtakım sudan gerekçelerle ifade özgürlüğünü bakan ve hatta Cumhurbaşkanımız düzeyinde engellemesi demokrasiyle doğrudan çatışan bir durumdur. Ama bunu Avrupalı ülkeler yaptığında hiçbir anlamlı itiraz gelmemekte.

Daha da trajik olanı, bu ülkeler referandum adına 16 Nisan’a kadar oy kullanacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bilgilendirme toplantılarını kendi iç işlerine karışmak olarak çarpıtırken, aslında Türkiye’nin içişlerine müdahale etmiş oluyorlar. Cumhurbaşkanı ve bakanları engelleyerek oradaki seçmenler üzerinde baskı uygulamış oluyorlar.

Türkiye’de demokratik bir şekilde anayasaya uygun süreçlerle yapılacak bir halkoylamasına bu kadar “ilgi” gösterip, terör örgütlerinin “hayır” kampanyasının önünü açmak, Türkiye’nin içişlerine müdahale etmektir.

Nitekim Venedik Komisyonu, Avrupa Parlamentosu’nun talebi üzerine anayasa değişikliği teklifi üzerine hazırladığı taslağı Adalet Bakanlığımıza sundu. Taslak tam bir felaket.

Diyebiliriz ki Venedik Komisyonu üzerinden tüm Avrupa CHP ve HDP’nin yanında “hayır” kampanyasına katılmış durumda.

Sayın Bozdağ’ın dediği gibi komisyon hiç bu kadar yorulmayıp CHP veya HDP sitesinden “hayır” kampanyasının broşürlerini derlese daha pratik olurmuş. Komisyon hiçbir şekilde objektif olmayan, teklifi kategorik olarak mahkûm eden bir taslak hazırlamış.

Bu, Türkiye’de oluşacak millet iradesine açık bir müdahaledir. Planlıdır, art niyetlidir.

Bir kere bu taslak objektif olsaydı dahi teklif komisyondan geçer geçmez yazılmalı ve önerilerin Meclis sürecinde dikkate alınmasının en azından zamansal imkanı sağlanmalıydı. Kesinleşmiş ve oylamaya giden bir teklif hakkında bu kadar önyargılı bir tavır almak ancak sonucu etkileme amacı taşımaktadır.

Bu müdahaleleri bekliyorduk. Ancak Venedik Komisyonu gibi temel kurumların alet edileceği kadar bir çürümenin olduğunu da görmüş olduk.

Aynı gayrete Avrupa Konseyi’nin ocak oturumunda da tanıklık ettik. Referandum öncesi süreci etkilemek için Türkiye’yi tüzüğe aykırı olarak izleme sürecine almak için yoğun çaba sarf edildi. Ancak Türkiye’nin kararlı duruşuyla bu oyun bozuldu. Referandumdan sonra belki “Evet”in öfkesiyle bunu yine yapabilirler.

Venedik Komisyonu OHAL varken referandum yapılmasını eleştiriyor. Oysa Türkiye’de OHAL ilk kez halka değil devlet içindeki çetelere ve terör örgütlerine karşı ilan edildi. Nedenleri de ortada. Kaldı ki Fransa OHAL’i 15 Temmuz 2017’ye kadar uzattı. Bu tarihe kadar da nisan ve mayıs aylarında hem cumhurbaşkanı hem de Meclis’i seçecek. Fransa’ya söz söylemeyenlerin Türkiye’de çok daha haklı nedenlerle ilan edilen ve rutini etkilemeyen OHAL’i mesele etmesi tamamen bir kötü niyettir, çifte standarttır.

Sonra da tüm terör örgütleri ve dış dünya “hayır” diyor deyince hop oturup hop kalkıyorlar.

Belli ki Türkiye’deki vesayet sisteminin bu referandum ile tarihe gömülmesini istemiyorlar.

Avrupa gerçekten Türkiye’deki demokrasiyi önemseseydi en azından tarafsız kalması gerekirdi.

Argüman sıkıntısı çeken CHP ve HDP’ye destek Avrupa’dan geldi. Alsınlar tepe tepe kullansınlar.

“Güneş hayırla sıvanmaz.” Milletimiz milli iradeye yapılan bu müdahalelere en kararlı cevabı 16 Nisan’da güçlü bir şekilde verecektir.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor