• $8,8299
  • €10,3339
  • 496.22
  • 1396.79
30 Ocak 2018 Salı

ABD için yeni şeyler söyleme vakti...

Suriye’de sorunların temeline ABD’nin PYD/PKK’yı Türkiye yerine müttefik seçmesi oturmuş durumda. Bu durum, gitgide, Suriye’de siyasal geçiş ve nihai barışın da önünde en büyük engel haline gelecek. Öyle ki, bu ısrar sürerse, Time’ın yalnızlığını kapak yaptığı ABD, Suriye’de terör örgütleriyle iş tutan ülke olarak çok zor bir pozisyonda tek başına durmak zorunda kalacak.

Bu durumun ABD için bile dünya kamuoyu önünde sürdürebilirliği yoktur. Soçi/Astana süreçlerinin Cenevre/Viyana süreçleri ile şu andaki en büyük uyumsuzluğu, ABD’nin bu yanlış yerdeki pozisyonudur. ABD, Cenevre/Viyana süreçlerini Suriye’deki kendi yanlış pozisyonunu devam ettirmek için bir kaldıraç olarak kullandığı müddetçe, bu süreç de etkisini yitirecektir.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde PKK bazlı bir terör koridorunu meşrulaştırma gayreti çökmüştür. Başarısız olan bir süreci yeniden umutsuzca diriltmeye çalışmak siyasal güçsüzlük olarak algılanır. Tabii ki 2019 seçimlerinde Türkiye içindeki güçlü yerli/milli iktidarı sürçtürerek bir soluklanma umma yoluna da gidilebilir. Ancak seçimlere 21 ay süre vardır ve Türkiye bu süre boyunca hiçbir şekilde eli kolu bağlı beklemeyecektir.

Dolayısıyla, yüksek bir siyasi aklın, bu yanlış yoldan dönmesi ve Suriye/Irak konusunda Türkiye ile müttefik ilişkisine geri dönmesi gerekir. Bunun işareti Tillerson’dan gelen yaklaşık altı yıl gecikmeli güvenli bölge önerisi değildir. Önerinin ne anlama geldiği açıktır. Türkiye gövdesiyle bu alana müdahil olduktan, bunca bedel ödendikten sonra ABD’nin atacağı adımlar böyle olmamalıdır.

Yönetim zaafı yanında, belli ki ABD’deki kimi çevreler PKK/PYD projesine çok fazla parasal yatırım yapmış, siyasi risk almışlardır. Belli ki bu yatırımın buharlaşıyor olması hazmedilememektedir. Ama Dışişleri sözcüsünün ifadeleri ama CIA’in sitesinde değişen tanımlamalara göre de, PYD eşittir PKK’dır ve ABD, terör listesinde olan bir örgüte muazzam bir destek sunmuştur. Bu destek, Türkiye 15 Temmuz gibi birçok girişimde çökmediği için meşrulaşamamış, açığa çıkmıştır.

O zaman ABD için artık yeni şeyler söyleme ve yapma zamanıdır. Gerçekçilik bir devletin büyük olmasının da, büyük olarak kalabilmesinin de birinci gereğidir.

<p>SOLOTÜRK bu kez Malta'da göz  doldurdu. Seyirciler Türk akrobasi ekibinin gösterisini heyecanla i

SOLOTÜRK Malta'da gösteri yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Eylül 2021)

Koronavirüs kadar tehlikeli! Bu sorun erken ölüme sebebiyet veriyor!

Aydın'da heyecanlandıran gelişme! Giriş kapısı bulundu