• $13,4373
  • €15,25
  • 771.433
  • 1838.25
11 Şubat 2017 Cumartesi

Zorlama bir kutuplaştırma denemesi

“Hayır”cılar terörist mi? Elbette ki değil; o halde bu söylem neden gündemde veya nasıl türedi? Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkan siyaset ve medya çevrelerinin toplumu etkileme gücü oldukça sınırlı; bu yüzden olsa gerek bir kamplaşma, kutuplaşma yaratma ihtiyacı içindeler. Daha geniş bir kesimi etkileyebilmek için buna ihtiyaç duyuyorlar. Bunun için de Başbakan Binali Yıldırım’ın “Terör örgütü FETÖ ve PKK ‘Hayır’ dediği için ‘Evet’ diyoruz” sözüne sarıldılar.

Bundan hareketle CHP, “Bakın hepimize terörist diyorlar” biçiminde bir gürültü çıkarmaya çalışıyor. CHP’ye yakın medya da bu gerçekçi olmayan iddiayı köpürterek “Hayır”cı çevreleri çoğaltmaya uğraşıyor.

Oysa Türkiye oluşturulmaya çalışılan toplumsal ve siyasal kutuplaşma 15 Temmuz’da zeminini kaybetti. Bu tarihe kadar Türkiye'de pek çok kutuplaştırma denemesi yapıldı ve buna uygun sosyolojiler inşa edildi. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehdidi tam olarak anlamakta zorlanan kesimler düne kadar CHP, FETÖ, HDP tarafından yürütülen algı operasyonlarının etkisiyle AK Parti ve Cumhurbaşkanı’na karşı kuşku ve tepkiyle yaklaşıyordu.

Fakat 15 Temmuz’da yaşanan FETÖ’cü darbe girişimi ve PKK’nın canlı bomba saldırıları toplumun genelindeki kafa karışıklığını büyük oranda giderdi. Millet, uluslararası güç çevrelerinin CHP ve HDP gibi siyasi partileri; FETÖ, PKK, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütlerini kullanarak Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak ve parçalamak istediğini geçen sürede tüm açıklığıyla görüp anlama fırsatı elde etti. Bunun sonucunda bahsi geçen toplumsal ve siyasal kutuplaşma 15 Temmuz’la birlikte bir sis gibi ülkenin üzerinden kalkıverdi.

Bugün itibarıyla ülkede ciddi bir siyasi kutuplaşmadan bahsetmek mümkün değil. Referandum sebebiyle toplumun “Evet” ve “Hayır” diye iki ayrı cephede toplanması ve buna göre iki ayrı siyasi pozisyon alması da ülkenin kutuplaştığına işaret etmiyor. Farklı siyasi tercihlere sahip olmak demokrasinin göstergesidir, kutuplaşmanın değil.

Bu açıdan toplumsal ve siyasal alanı provokatif birtakım söylemlerle, demagoji veya ajitasyonla kutuplaştırmak artık çok zor. Millet 15 Temmuz gecesi birleşmiş, bütünleşmiş; aradaki suni problemleri ortadan kaldırarak yeni bir dönemi başlatmıştır. Zorlama kutuplaştırma denemeleri sonuç vermeyecektir.

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler