• $28,9541
  • €31,2368
  • 1889.95
  • 7978.82
1 Ocak 2021 Cuma

Zor ama başarı dolu bir yıl

2020 sadece Türkiye için değil, dünya için de zor bir yıl oldu. Küresel salgından en çok dünya ekonomisi etkilendi. Yine de Türkiye, bu krizi en az hasarla atlatan ülkelerden biri.

Avrupa Birliği’nin 4,3, ABD’nin 2,9, OEDC ülkelerinin yüzde 4,1 daraldığı konjonktürde Türkiye yılın üçüncü çeyreğinde, beklentilerin de üzerinde yüzde 6,7’lik büyümeyi yakaladı.

Muhalefetin kopardığı yaygarayla bu gerçek yeteri kadar görülmese de Türkiye, bu olağanüstü dönemi başarıyla atlatmaya çalışıyor.

2020, dış politikada Türkiye’nin yıldızının parladığı yıllardan biri oldu. Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Körfez devletlerinin ittifak halinde Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dışlama, Antalya Körfezi’ne hapsetme ve “mavi vatan” sularını gasp etme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Libya ile varılan anlaşma Türkiye’yi eski günlerine geri döndürdü. Libya’daki savaşı Türkiye’nin desteklediği meşru hükümetin kazanması da Akdeniz’de Türkiye’nin zaferini perçinlemiş durumda.

Azerbaycan’ın Karabağ zaferi, Doğu Akdeniz’den sonra Türkiye’nin Kafkasya’ya da müdahil olmasını sağladı. Azerbaycan ordusu, Türkiye’nin desteğiyle kısa bir sürede konvansiyonel bir orduyu neredeyse yok etmeyi başardı ve teslim aldı.

Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik başlattığı askeri harekatlar ikinci bir İsrail’in bölgenin kalbine hançer gibi yerleşmesinin önüne geçti.

Terör örgütü PKK’ya karşı elde edilen zafer ise ölçülemeyecek kıymette. ABD desteğiyle her ne kadar Suriye’nin kuzeydoğusunda ayakta kalma mücadelesi verse bile terör örgütü PKK, son yıllarda gerçekleşen başarılı operasyonlarla Türkiye kırsalından temizlendi, Irak’ın kuzeyindeki terör kampları yok edildi. Terör örgütünün 1980’lerin başında yerleştiği, Türkiye’ye karşı 40 yıldır terör ürettiği kamplar tümden dağıtıldı, yok edildi. Türkiye teröre karşı büyük zafer kazandı.

Türkiye, yükselişte olan bir devlet artık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı yönetimi sayesinde ABD destekli FETÖ ve PKK’nın devleti çökertme, Türkiye’yi bölme girişimleri boşa çıkarıldı. Türkiye bugün bölgesel bir güç, küresel bir aktör haline geldi.

2020 yılı ekonomi açısından zorlu ve sıkıntılı geçse de genel anlamda Türkiye için başarılı bir yıl oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan milletin özlem duyduğu, hayal ettiği “güçlü Türkiye” idealini şimdiden gerçekleştiren lider olarak tarihimize altın harflerle geçti. Bunu kabul etmek muhalefete zor gelse de gerçek bu!

Yeni yılın ülkemize, milletimize hayırlı olması dileğiyle.

<p></p><p>Azerbaycan Sismolojik Hizmet Merkezinden yapılan açıklamada yerel saatle 08.16'da meydana

Azerbaycan'da 5.6 şiddetinde deprem!

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…

HADO sporu, ilgi odağı haline geldi! Artırılmış gerçeklik oyunu

Samsun'da UMKE bölge tatbikatı yapıldı! Film sahnelerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı