• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
14 Şubat 2022 Pazartesi

Yuvarlak masa ve HDP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine muhalefet partilerinin toplandığı masada gözler haklı olarak HDP'yi aradı. Ancak HDP bu toplantıya davetli değildi. Oysa CHP, yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok büyük şehir belediyesini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı. 2023 seçimleri için masada ittifak ortağı olarak bulunması gerekirdi. Gözler kaçınılmaz olarak HDP'deydi.

Ne var ki, CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere diğer muhalefet partileri HDP'li bir masada görünmeye cesaret edemedi. Bunun nedeni açıktır ki milletten korkmaları, seçmenden çekinmeleri. Terör örgütünün siyasi uzantısıyla açık bir şekilde ittifak içinde görünmeyi şimdilik uygun bulmadılar.

Fakat bu, muhalefetin HDP ile ittifakının bittiği anlamına gelmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı devirmek için arkadan dolanmayı tercih edecekler.

HDP'ye burada verilen rol görünmeden Erdoğan'ın gitmesine katkı sağlaması. Milletten o kadar çekiniyorlar ki, bu yüzden HDP'ye kılıf olsun diye "3. İttifak" diye yalandan bir yol oluşturdular. HDP de "biz 3. yolu tercih ediyoruz" yalanını papağan gibi tekrarlayıp duruyor. HDP'yi ne kadar az görünür kılmayı başarabilirlerse milleti de o kadar çok kandırabileceklerini düşünüyorlar. Tek yolları, hedefleri Erdoğan'ı devirmektir; başka da yolları yoktur!

Yoksa, kamuoyu baskısı olmasa, milletten çekinmeseler HDP'yi inanın başköşeye oturtmuşlardı o masada. Amaç Erdoğan'dan kurtulmak olduğu için 2023'e kadar her türlü dalavereyi çevirecekler.

Bakmayın HDP'den gelecek olan göstermelik tepkilere. Seçmenlerinin gazını alabilmek için esip gürlerler ama sonuçta aynı ittifaka hizmet edecek pozisyonun dışına çıkamazlar.

Muhalefet seçimlere ister ortak aday ile girsin ister tek tek parti olarak girsin; tek hedefleri vardır, o da Erdoğan'ı devirmek. Hangi yol Erdoğan'ı devirmeye daha müsaitse o yolu seçecekler. CHP de İYİ Parti de diğerleri de HDP'nin açık gizli ittifak ortağıdır. Bu gerçeği bu saatten sonra milletten saklamaları mümkün değil!

<p>Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında yılanlar sürü halinde görüntülendi. İlçeye 30 kilometre u

Yüksekova'daki yılanlar bölge halkını şaşırttı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü