• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
14 Nisan 2023 Cuma

YPG'den SDG'ye, HDP'den Yeşil Sol'a…

PKK'nın Suriye kolu PYD (Demokratik Birlik Partisi) ABD'nin Irak işgali sırasında Kandil'de (Suriye'de değil) kuruldu. PKK'nın "Başkanlık Konseyi" üyelerinin itiraflarında PYD'nin, ABD'nin siparişi üzerine kurulduğu bilgisi yer alıyor.

PYD'nin silahlı kolu YPG (Halk Savunma Birlikleri) ise ABD'nin Suriye'de çıkardığı iç savaştan bir yıl sonra, 2012'de kuruldu. PKK'nın Kandil'deki militan yapısının ana gövdesini oluşturduğu YPG'nin başına ise "Şahin Cilo" kod adlı Ferhat Abdi Şahin getirildi. Şahin Cilo, "Mazlum Kobani" olana kadar PKK'da değişik kademelerde yöneticilik yapan bir isim. Bir dönem örgütün Avrupa sorumlusu, bir dönem "Özel kuvvetler komutanı", bir dönem "KCK Yürütme Konseyi Üyesi". 2014'e kadar "Mazlum Kobani" isminde biri yok aslında. ABD'nin terör örgütü YPG'yle "Kobani" üzerinden işbirliği yaptığı Eylül-Ekim 2014 tarihi, Şahin Cilo'nun "Mazlum Kobani"ye dönüştüğü tarihtir.

Şahin Cilo, "Mazlum Kobani"ye dönüşürken YPG de SDG (Suriye Demokratik Güçleri)'ne dönüşmeye başladı. Bu süreç ABD'nin 2014-2015'te doğrudan Suriye'ye girmesiyle start aldı. YPG, Aralık 2015'te yapılan konferansta adını "SDG" olarak değiştirdi.

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Thomas, bu isim değişikliğinin arka planını şöyle anlattı: "Onlar kendilerine resmi olarak YPG diyorlardı ki Türkler, bunun PKK ile aynı olduğunu söylüyor ve 'Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsunuz, bunu müttefik olarak nasıl yapabilirsiniz?' diyordu. Biz de bunun üzerine onlara isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledik. Mesela, YPG dışında kendinizi nasıl adlandırmak istersiniz? Bir gün sonra adlarının 'Suriye Demokratik Güçleri' olduğunu ilan ettiler. Adlarının ortasına 'demokratik' ifadesini koymalarının zekice bir hamle olduğunu düşündüm."

Görüldüğü gibi SDG'nin isim babası bile Amerika. Örgütün kritik dönemlerdeki isim değişikliğine gitmesinin arkasındaki güç hep ABD olmuştur.

PKK terörünün siyasallaşma sürecini de değişik isimlerle Amerika yönetmektedir. HDP'nin bugün Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girmesi aslında BDP'nin 2013'te HDP'ye iltica etmesinin bir tekrarı. Bu siyasal geçişlerin Anayasa Mahkemesi'ne bağlanması da son derece aldatıcıdır; Kürtçü siyasetin dönüşümüne içerideki Amerika'nın yaptığı dokunuşlarla istikamet kazandırılmaktadır. PKK/HDP yapısını, bugün Yeşil Sol Parti adı altında Türk siyasal sisteminin göbeğine bir daha sökülmemecesine yerleştirmektedirler. Türkiye'yi maceraya, hatta yıkıma sürükleyecek bu taşların içerideki Amerika tarafından döşendiği akıldan çıkarılmamalıdır. 15 Temmuz'da olduğu gibi millet, 14 Mayıs'ta Erdoğan'ı tekrar seçerek bu tuzağı bozacaktır.

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü