• $31,528
  • €34,2947
  • 2131.04
  • 8907.65
21 Aralık 2020 Pazartesi

Yeniden mi “diktatör” söylemi?

Uzun süredir duymadığımız “diktatör” söylemi yeniden tedavüle sokuluyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı faşist Franco’ya benzeterek “diktatör” dedi.

Bu söylemi iç siyasette dolaşıma sokan aslında FETÖ’ye yakın liberallerdi. İlk sahiplenenler ise CHP’liler oldu.

Gezi’den sonraki sürece baktığımızda da görebiliriz; “diktatör” söylemi dolaşıma sokulduktan sonra siyasi komplolar ve darbeler birbirini izledi.

Bugüne kadar kime “diktatör” dedilerse ona saldırdılar, başkentlerini bombaladılar. 15 Temmuz’da Ankara’yı da uçaklarla bombalamadılar mı?

Ne ki bu darbe girişimlerinin hepsinde de başarısız oldular. “Diktatör” dedikleri Erdoğan halkla daha fazla birleşti bütünleşti. Her seferinde “seçimleri kazanarak işbaşına geldi” demek de yersiz kaçıyor, zira bunun tartışılacak yanı yok.

Yeni seçilen ABD Başkanı Biden’a güvenen CHP, şansını bir kez daha denemek için yine “diktatör” söylemine sarıldı. 2023 seçimlerinde Erdoğan’ı bu söylemle vurmaya çalışacaklar.

Ancak “diktatör” suçlamalarının ayağı yere basmıyor; ucuz, saldırgan, negatif bir söylem. CHP’ye bir şey kazandırmayacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı mağdur ederek seçmenlerinin konsolidasyonunu sağlayacaktır.

CHP’nin en büyük sorunu kendi mutfağında siyaset üretememesi; siyaset dilini Pensilvanya’dan hazır gelen laflar oluşturuyor. Bu “diktatör” söylemi de öyle. FETÖ, yeni ABD Başkanı üzerinden Erdoğan’ı yıpratmak ve devirmek istiyor. Bunun için de CHP’yi kullanıyor. Ne kadar çok “diktatör” deseler Erdoğan’ı devirmeye o kadar yaklaşacaklarını sanıyorlar!

Oysa evdeki hesap yine çarşıya uymayacak; 15 Temmuz’da olduğu gibi FETÖ ve siyasi ayağı -her kimse- yine kaybedecek. Bu ucuz “diktatör” söylemiyle hiçbir yere varamazlar. Millet yabancı başkentlerde üretilen söylemlerin son derece farkında.

Olsa olsa belki içerideki gündemi saptırabilir, CHP’deki taciz ve istismar vakalarını gündemden düşürebilirler. Bunu da ne kadar yapabilirler, bilemiyorum. Çünkü bu taciz vakaların ortaya çıkması tesadüf değil, Kılıçdaroğlu yönetiminde CHP’de büyük çürüme yaşanıyor. Her gün ayrı bir olay patlak veriyor.

Bu saldırgan siyaset üslubunun yeniden tedavüle sokulmasının sebebi işte biraz da bu iç sorunları örtbas etmek için. Kurnaz tilki misali okları kendi üzerlerinden dışarı çeviriyor, “cambaza bak cambaza” numarası yapıyorlar.

“Diktatör” söylemiyle Türkiye’de yeni bir durum yaratmak, kaos çıkarmak ve seçim kazanmak mümkün değil. Gündem saptırmakla, dezenformasyonla da kendilerini ayakta tutamazlar. Erdoğan’ı devirelim derken kendileri giderler. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimini de bu gerçek son bekliyor. Gerçeklerden kaçmak da biliyorsunuz imkansızdır.

<p></p><p>Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 'Terörle mücadelede yurt içinde ve sınır ötesinde icra e

Bakan Güler, komutanlarla toplantı yaptı

Belçika'dan Gazzelilere yardım malzemeleri

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı