• $13,4867
  • €15,3087
  • 796.191
  • 2011.16
31 Aralık 2016 Cumartesi

Yeni yıla umutla giriyoruz

Türkiye için 2016 uzun bir yıl oldu ve çetin geçti. Devlet gerek içeride ve gerekse dışarıda büyük sorunlarla boğuştu. PKK’nın Güneydoğu’yu Irak ve Suriye’ye dönüştürme çabaları boşa çıkarıldı; FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sert bir şekilde ezildi; ABD’nin PYD ile Türkiye’yi güney sınırlarından çevreleme ve terör koridoru oluşturma planı da Fırat Kalkanı operasyonuyla kadük bırakıldı.

Hiç kuşkusuz 2016’nın ön önemli gelişmesi ABD seçimlerinde Donald Trump’ın, Hillary ve Obama çetesini yenilgiye uğratmasıydı. Bu gelişme, ABD’de iktidarda olan global çetenin Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili planlarını da suya düşürdü. Bu gelişmeyi fırsat bilen Türkiye ve Rusya, Suriye meselesinde hızla inisiyatif alarak ABD’yi oyunun dışına itti. Türkiye’yi -Suriye ve Irak’ta- sahanının ve masanın dışına itmeye çalışan ABD, 20 Aralık’ta Türkiye, Rusya ve İran arasında Moskova’da gerçekleşen toplantıyla birlikte kendini bir anda masanın dışında buldu. ABD, 2016’nın son çeyreğinde Ortadoğu’daki liderliğini Rusya’ya kaptırdı. ABD’deki global çetenin Türkiye’deki izdüşümü olan FETÖ-PKK-HDP-CHP’nin bir süredir yaşadığı baş aşağı gidiş ise Hillary’nin seçimi kaybetmesiyle iyice hızlandı. ABD’nin Türkiye’deki operasyon kabiliyeti, Trump’ın seçim zaferiyle büyük bir darbe aldı. Uluslararası birer proje olan PKK ve FETÖ, önceki senelerden farklı olarak, devletin ilk kez kararlı mücadelesiyle tasfiye edilmeyle yüz yüze geldi. Devlet içerisinden temizlenen FETÖ’nün lideri Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki günlerinin de sayılı olduğu, Amerika'da barınamayacağı iddiaları mevcut. Paralel devletin bir ürünü olan PKK ise tarihinin en büyük tasfiye operasyonlarıyla karşı karşıya. Devlet ilk kez, yek vücut halinde bu terör örgütünü tümden bitirme kararlılığıyla meseleye yaklaşmaya başladı. Güneydoğu kırsalında örgütün varlığı tümden bitme noktasına geldi. Hendek terörüyle şehirlerden kazınan örgütün elindeki tek koz ise intihar saldırıları. Devletin kararlılığından bir sapma yaşanmaması halinde, yeni yılda PKK ve FETÖ’nün gücü ve etkisi daha da kırılacak ve bu örgütler, Türkiye’ye karşı “stratejik tehdit” olmaktan çıkarılacaktır. Türkiye’nin güney sınırında terör devleti kurmaya çalışan ABD’nin planları ise Fırat Kalkanı operasyonuyla boşa çıkarıldı.

ABD, 700 deaş’lının rakka’dan el bab’a geçişine göz yumdu

Türkiye’yi terör örgütü DEAŞ’a destek vermekle suçlayan ABD, El Bab’da Türkiye’ye karşı DEAŞ’ı desteklemekte. Sahadan gelen istihbaratlara göre ABD, 700 DEAŞ’lının Rakka’dan El Bab’a takviye olarak gönderilmesine göz yumdu. DEAŞ, bu takviye güç sayesinde El Bab’da karşı saldırı başlatarak Türk askerine kayıplar verdirdi. ABD’nin Türkiye düşmanlığı bununla da sınırlı değil. Son iki hafta Haseke’de PKK’nın uzantısı YPG’ye üç ayrı posta halinde tonlarca silah ve mühimmat verdi. 20 Ocak’ta iktidarı devredecek olan Obama’nın, tüm imkanlarını kullanarak Türkiye’ye zarar vermeye çalıştığı görülüyor. Ankara aslında olup biten her şeyin farkında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD’yi kamuoyu önünde “Teröre destek vermekle” eleştirmesi de bunu gösteriyor. Türkiye, 2016’da ABD’nin “terör koridoru”, PKK’nın iç savaş denemesi ve FETÖ’nün darbe girişimini atlattı. En zoru geride bıraktık. Bu yüzden 2017’ye daha umutlu giriyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişle birlikte Türkiye, uluslararası güçlerin üzerinde operasyon yapacağı bir ülke olmaktan çıkacaktır. Topyekun saldırmaları da bu yüzden.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı