4 Mayıs 2014 Pazar

Yeni nesil AK Parti

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında, parti tüzüğünde yer alan üç dönem kuralının muhafaza edilmesine karar verildi. 70 AK Parti’li vekil siyasete bir dönem ara verecek. Bu karar, iktidarını kesintisiz olarak 12 yıldır sürdüren AK Parti için büyük bir değişim şansı demek. AK Parti’de yeni bir siyasetçi kuşağın önünü açan bu kararla birlikte siyaset sahnesine yeni isimler çıkacak.

Devrim gibi karar

AK Parti MKYK’sının aldığı karar bence devrim niteliğinde. Siyasi tarihimizde hiçbir parti, 12 yıldır iktidar olan üst düzey yönetici kadrosunu tereyağından kıl çeker gibi, sorunsuz bir şekilde siyaset sahnesinden –bir süreliğine de olsa- çekilmesini sağlayamadı. Hele ülkemizde siyasetçilerin ortalama yaşının 60 ve 70’den aşağı düşmediğini göz önünde bulundurursak, AK Parti MKYK’sının aldığı kararın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız. Politikacılar iktidarın yıpratıcılığı karşısında kolay kolay ayakta kalamaz. Zaman kendiliğinden yıpratır insanı. Kuşkusuz 12 yıl boyunca kesintisiz iktidarda olup mevcut gücünü korumayı başarmış başka bir parti örneği de yok. AK Parti, Türkiye’yi değiştirirken kendisini de değiştirmeli ve yenilemeliydi. İşte MKYK, bu büyük kararı alarak AK Parti’nin yeniden doğumuna önayak olmuş oldu.

En az 10 yıl iktidarda

Bu kararın Türkiye için stratejik sonuçları olacaktır. AK Parti, bu değişim adımıyla en az 10 yıl daha Türkiye’yi yöneten parti olma şansını bulacak, 2023 hedeflerini gerçekleştirme fırsatı yakalayacaktır. Vesayet koşullarında siyasete giren, devlet yöneticiliği yapan eski nesil siyasetçiler aşılacak, yeni nesil yöneticiler sahneye çıkacak.

70 milletvekilinin bu karardan etkilendiği göz önüne alınırsa, bunun hiç de kolay bir karar olmadığı anlaşılır. Elbette siyasetten emekli edilmiyor bu isimler, partinin başka yerlerinde tecrübelerini konuşturabilirler; ancak çoğu kabinede yer alan, önemli görevler yürüten 70 isim yeni dönemde yasama ve yürütme faaliyetlerinin dışında kalacaklardır. Çoğu hala genç olan bazı vekillerin, MKYK kararını bir tür emeklilik olarak algılayarak içten içe tepki duymaları da mümkün. Bazı isimler rahatsızlıklarını çeşitli platformlarda ve biçimlerde dışarı yansıttı. Son aylarda bu konuda yoğun bir lobi faaliyeti de yürütüldü. Ne var ki partinin en üst yönetim organı olarak MKYK’nın aldığı karar bağlayıcıdır. Bu aşamadan sonra bu karardan dönülmesi mümkün değil.

Erdoğan aday olacak

AK Parti MKYK’sının aldığı karar, iktidarın Cumhurbaşkanı adayını da netleştirmiş görünüyor. Üç dönem kuralına takılan isimlerden biri de Başbakan Erdoğan’dı. Bu karardan sonra Başbakan’ın emekliye ayrılacağını tahmin etmiyorum. Erdoğan, kısa süre içinde Köşk’e adaylığını açıklayacaktır. Aslında Erdoğan’ın Çankaya için adaylığı 30 Mart’ta netleşti; seçmen, Erdoğan’ın Köşk’e çıkması için açık vize verdi. Başbakan da seçmenin mesajını, 30 Mart akşamı parti genel merkezinin balkonundan yaptığı konuşmasında aldığını belli ederek, adaylık sinyalini verdi. Geriye Erdoğan’ın adaylığını ne zaman ilan edeceği kaldı; parti yetkilileri 20 Mayıs sonrasına işaret ediyor; ancak Abdullah Gül aday olmadığını ilan ederse bu tarihin daha da erken bir zamana çekilebileceğini düşünüyorum.

<p>Moderatör Belgin Özdemir sordu, Akşam Gazetesi yazarları; Serkan Fıçıcı, Hikmet Genç ve Taceddin

“ORTAYA KARIŞIK” KONUŞUYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı