• $12,8705
  • €14,5689
  • 738.317
  • 1808.79
14 Nisan 2017 Cuma

Yeni ikili: Baykal ve Türk

Kemal Kılıçdaroğlu ile Selahattin Demirtaş yakın dönem Türkiye’sinde terör, kumpas ve darbe döneminin etkili iki siyasi figürü olarak öne çıktı. Selahattin Demirtaş PKK’nın, Kemal Kılıçdaroğlu ise FETÖ’nün siyasi alandaki uzantıları olarak varlık gösterdiler. Bu ikili, partilerini Batılı güçlerin Türkiye ile ilgili planlarının taşeronu haline getirdiler.

PKK’nın Kürtleri ayaklandırarak Türkiye’yi Irak ve Suriye’ye çevirme girişimi bastırılınca HDP Eşbaşkanı Demirtaş; FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi başarısızlığa uğrayınca da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu siyasi olarak kaybettiler. PKK ve FETÖ’nün başarısızlığı bu ikilinin de siyaseten silinmesini beraberinde getirdi.

16 Nisan’da Türk siyasetinde bir dönem de kapanmış olacak. Sandıktan “Evet” çıkması halinde Kemal Kılıçdaroğlu ile Selahattin Demirtaş, Türk siyasetinden silinecek.

Herkes bu gerçeğin farkında. Bu ikiliden boşalan yeri ise yeni aktörler dolduracak. Türk siyasetini ve aktörlerini kontrol eden uluslararası güçler çoktan harekete geçti bile.

Deniz Baykal’ın “Hayır” cephesi adına sergilediği performansı da bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Baykal’ın işi şirretliğe, çirkefliğe vurması “yeni göreve” ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

Baykal ile birlikte “yeni görev”e hazır diğer bir isim ise Ahmet Türk.

Medyaya yansıyan görüntülere bakıldığında da Kılıçdaroğlu ile Demirtaş ikilisinin yerine Baykal ve Türk’ün hazırlandığı görülecektir.

Bu ikili birkaç gün önce Mardin’de yan yana poz vererek bazı açıklamalarda bulundular. Deniz Baykal, sözde “kampanya çalışmaları kapsamında” Mardin’e gitmiş. İstanbul, İzmir, Antalya ve Mersin’de “Hayır” kampanyası yapmaya tenezzül etmeyen CHP’nin Mardin’de ne işi olabilir?

Bu işin kılıfı tabii. Anlaşılan o ki 16 Nisan sonrası için bu ikili hazırlanıyor. Nasıl bir ikili oluşturacaklarını şimdiden kestirebiliyoruz elbette; ama önemli olan bu ikiliyi göreve hazırlayan güç. Bunun da yerli bir güç odağı olmadığı herkesin malumu.

Gerek CHP yönetimi ve gerekse HDP eşbaşkanları bugüne kadar hep dışarıdan belirlendi. Bundan sonra da farklı olacağını gösteren bir emare yok. Bu iki partinin yönetimini belirleyen güç, 16 Nisan sonrası için de Baykal ve Türk’ü hazırlıyor. Bu mühendislik çalışması tutarsa yeni dönemde CHP ve HDP tabanı bu iki isim etrafında konsolide edilmeye çalışılacak.

CHP ve HDP’yi dizayn eden uluslararası güçlerin 16 Nisan’dan sonra aynı oyunu eski oyuncularla oynamayı sürdüreceği görülüyor.

Kısaca Batı cephesinde yeni bir şey yok.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor