• $32,4106
  • €34,5674
  • 2448.35
  • 9764.64
2 Şubat 2022 Çarşamba

‘Uluslararası karar vericiler' devrede

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Amerikan Büyükelçisi'yle kameralara poz verirken yüzü gülüyordu. Biraz toparlamış gibiydi. İstanbul'u kar götürürken İngiliz Büyükelçi'yle yaptığı balıkçı kaçamağı moralleri hayli bozmuştu. Bir çuval inciri berbat etmiş gibi bir ruh hali vardı.

Amerikan Büyükelçisi'nin ayağının tozuyla İmamoğlu'nu ziyaret etmesi adeta can suyu oldu. Zamanlaması son derece iyi seçilmiş bir ziyaretti bu. Bu yüzden Kemal Kılıçdaroğlu ile adaylık yarışında güç kaybeden İmamoğlu, Amerikan Büyükelçisi'nin kendisine gösterdiği teveccühle yeniden yarışa döndü. Bu kolay kolay unutulacak bir destek değil şüphesiz. İmamoğlu açısından şimdi sıra İngiliz ve Amerikan desteğini 2023'te muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak taçlandırmaya geldi.

İngiltere ve ABD elçilerinin İmamoğlu'na gösterdiği ilgi 'uluslararası karar vericilerin' kimden yana eğilim göstereceklerine dair küçümsenmeyecek bir veri olarak değerlendirilebilir.

Ancak sonuçta İmamoğlu'nun başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere muhalefet koalisyonunun bütünlüklü desteğini alması da gerekiyor. Amerikan ve İngiliz desteği tek başına yeterli değil. Kaldı ki "uluslararası karar vericilerin" İmamoğlu'nun adaylığı konusunda kararlı oldukları da söylenemez. İç ve dış güç çevreleri gelişmelere göre, gidişata uygun güncel kararlar vermek zorunda kalacaktır.

Unutmamak gerekiyor ki, Kemal Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasındaki adaylık yarışı çok sert geçmekte. Kılıçdaroğlu'nun video yayınını geniş açıdan çekip lüks otel odasını deşifre edenler balıkçı skandalının rövanşını aldı. Bu yarış gittikçe daha da çirkinleşeceğe benziyor.

Uluslararası karar vericiler, bu kıran kırana süren yarışta ağırlıklarını şimdilik İmamoğlu'dan yana koyarak süreci yönetmeye çalışıyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bundan hiç de memnun olmadığı görülüyor. Ve bu yüzden yarışı kolay kolay terk edeceğe benzemiyor. Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'a yapacağı ziyaret bu açıdan son derece önemli!

<p>Popstar Bayhan yarışmaya katıldığı dönemde büyük ses getirmiş, daha sonra da şarkıcılığı hiç bıra

Bayhan'dan Frank Sinatra yorumu

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!