• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
21 Aralık 2014 Pazar

The end of the Cemaat

Ekrem Dumanlı’nın serbest bırakılmasının ardından eline mikrofon alarak bir gruba seslendiği o trajik anı “Merkez sağda yeni bir lider yükseliyor” biçiminde okuyanlar oldu. Oysa algılayamadıkları şuydu; Fethullah Gülen hakkında yakalama kararının çıkarılmasıyla birlikte Cemaat için de oyun bitmiş, perde kapanmış, izleyiciler ise salonu çoktan boşaltmıştı. Burada asıl trajik olan Ahmet Hakan Coşkun ve bir grubun arka sıralarda Cemaat’i ısrarla bir bis yapması için sahneye çağırması. Belki biraz zaman alacak ama çok geçmeden onlar da anlayacak; dün itibarıyla, Cemaat’in Türk siyasal hayatı üzerindeki ağırlığı sona erdi; Gülen’in son 10 yılda devlet içinde elde ettiği güç, elinden alındı. Gülen’in kendisi resmen “terör örgütü yöneticisi”, yönettiği grup ise “terör örgütü” konumuna düştü.

Kuşkusuz bu gerçeği görmeyenlerin eski günlere tekrar dönüleceğini umut etmesi anlaşılmaz değil; zira Gülen’e büyük umut bağlamışlardı. Demokratik yöntemlerle elde edemedikleri gücü Gülen’in “sihirli kasetleri”yle elde edeceklerini sanıyorlardı. Sandıkta deviremedikleri hükümeti, Cemaatçi polis ve savcıların kumpaslarıyla devireceklerini düşünüyorlardı.
Ama olmadı; 17-25 Aralık’ta darbeye kalkan Cemaat, bir yıl bile geçmeden yenildi. Devlet içine sızan paralel yapı mensupları, işledikleri suçlar ve düzenledikleri kumpaslar tek tek açığa çıkarılarak, devletten temizlenmeye başlandı. Örgütün lideri konumundaki Fethullah Gülen içinse dava açılarak hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Seçilmiş hükümete karşı darbeye girişen bu yapıya hala umut bağlayanların anlamadığı, Gülen’in aktör olmaktan çoktan çıktığı gerçeğidir; bu körlük yüzünden de Ahmet Hakan Coşkun gibi isimler, her gün yeni bir kumpası açığa çıkan, kriminalize olan bu yapıdan “Merkez sağa yeni bir lider” çıkabileceğini düşünüyor.
Ancak Batılılar bizim vesayetçi takımı kadar hayalperest değil; oldukça gerçekçiler. Onlar Gülen’in aktör olmaktan çıktığını çoktan fark ettiler. Bunun yol açacağı hasarı azaltmaya, yeniden organize olmaya çalışıyorlar. Bundan sonra yola Gülen ile devam edecek halleri yok. ABD, Almanya ve İsrail yeni bir değerlendirme yaparak Türkiye ile ilişkilerini yeniden yapılandıracaklardır.
Fethullah Gülen’e yapılacak en sağlıklı öneri Cemaat’i kurtarmak için yönettiği istihbarat çetesini, paralel yapıyı dağıtıp Türkiye’ye dönmesi olabilir. Yargı karşısına çıkıp yeni bir başlangıç yapabilir. Hiçbir şey için geç değil; ama bunun kolay olmadığı da bir gerçek. 17-25 Aralık’tan sonra Cemaat’in tutumu “Ya hero, ya mero” oldu. Bir defa darbeye kalkınca geri dönüşü zor olur. Bunu bildiklerinden sonuna kadar gitmeyi ve sonuna kadar suça batmayı tercih ettiler. Ve sanırım hala tüm umutlarını, hükümetin devrilmesine bağlamış durumdalar; hükümet devrilirse kendileri için yeni bir dönemin başlayabileceğini sanıyorlar. Bunun çaresizce kapıldıkları bir umut olduğundan kuşku yok; bu yüzden de, öyle kolay kolay bu umudu terk etmeyeceklerdir; ama kendilerinin sonunu getirenin de bu ruh hali olduğunu belirtmek gerekiyor.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı